Podatnik zastosował błędną cenę na fakturze pierwotnej, faktura była wystawiona w lutym. Korekta ceny in plus nastąpiła w marcu. Kiedy nabywca odliczy dodatkową kwotę VAT naliczonego – czy w dacie wystawienia faktury korygującej?
Posłowie pracowali ostatnio nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, obejmującym m.in. wiele zmian ukierunkowanych na uproszczenie zasad rozliczania tego podatku (pakiet SLIM VAT). Zmiany te mają wejść w życie już od początku 2021 roku. Chociaż prace nad SLIM VAT trwają, to już dziś warto zwrócić uwagę na niektóre z proponowanych rozwiązań. W tym tekście ekspert omawia planowane zmiany dotyczące rozliczania faktur korygujących. Poznaj zmiany.
Podatnik ma wątpliwości dotyczące faktur korygujących na plus. Na jednej z nich jest zakup prętu, na drugiej zaliczka na wyroby hutnicze. Obie korekty są na odwrotne obciążenie wystawione z datą czerwcową, a duplikaty wystawione z datą wrześniową. Z jakimi datami ująć je w pliku JPK oraz rejestrze VAT? Czy z datą wystawienia korekt czyli z datą czerwcową czy z datą duplikatu, czyli datą wrześniową?
Na wynik działalności operacyjnej składają się m.in. przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, z uwzględnieniem opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń. Sprawdź na przykładach, jak księgować takie operacje i jakie ma to skutki w podatku dochodowym.
Na fakturze korygującej wystawionej do faktury za pobyt i wyżywienie został wpisany błędny numer korekty. Faktury korygujące miały do tej pory numery 1, 2, 3 i teraz powinna zostać wystawiona korekta o numerze 4, zamiast 5. W jaki sposób można poprawić taki błąd?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip