Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Moment ujęcia faktury korygującej, zależy od okoliczności powodujących konieczność skorygowania kosztów. Jeżeli korekta jest wynikiem błędu - wówczas powinna być przyporządkowana wstecznie do daty wystąpienia przychodu. Natomiast, gdy faktura prawidłowo dokumentowała zdarzenie gospodarcze, a korekta została wystawiona z powodu późniejszych zdarzeń, np. z powodu udzielenie rabatu – należy ją rozliczyć na bieżąco, z datą jej wystawienia.
Szkoła wystawiła refakturę za energię elektryczną i energię cieplną ze stawką 23% VAT w marcu i kwietniu 2022 r. mimo iż dla dokonywanej sprzedaży od 1 lutego 2022 r. obowiązuje stawka 5% VAT w związku z nowelizacją ustawy o VAT. Przepisy tej nowelizacji obniżają stawki podatku - w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. - dotyczące: energii elektrycznej, cieplnej do 5%. W związku z tym w maju 2022 r. szkoła wystawiła korektę zmniejszającą. W jakim okresie powinna zostać rozliczona faktura korygująca i tym samym w JPK VAT?
Przedsiębiorca otrzymał od kontrahenta z Holandii Sales Credit Momo dotyczące kosztów naprawy nawierzchni sztucznej sportowej na kortach tenisowych, którą musiał usunąć, bo była uszkodzona. Nota dotyczy faktury, które otrzymał wcześniej, i są na niej wpisane numery. W jakiej kolumnie PKPiR należy prawidłowo wpisać notę? Czy wpisanie ze znakiem minus w kolumnie 10 i zaznaczeniem korekta jest prawidłowe?
2 sierpnia 2021 r. została wystawiona korekta faktury sprzedaży z lipca 2021 r. Korekta była spowodowana tym, że klient zrezygnował z zamówienia. Wszelka dokumentacja uzgadniająca warunki korekty jest z sierpnia. Czy można ująć korektę w deklaracji za lipiec? Czy trzeba zaksięgować w sierpniu? Kiedy dokonać rozliczenia faktury korygującej?
Podatnik 27 maja br. wystawił fakturę sprzedaży na 200 tys. zł na materiały budowlane. Z uwagi na to, że nastąpiła podwyżka cen od producenta, klient odstąpił od umowy i zażądał korekty in minus. W związku z tym 14 czerwca br. podatnik zwrócił klientowi pieniądze na konto i wystawił korektę in minus też z datą czerwcową. Z jaką datą należy zaksięgować korektę w VAT i w pliku JPK_VAT? Czy w czerwcu? Czy takie odstąpienie od umowy wystarczy? Jak powinno wyglądać rozliczenie faktury korygującej w tej sytuacji?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip