Z komentarza eksperta dowiesz się:
Przeczytaj więcej praktycznych informacji na temat umów zlecenia:
Umowa zlecenia i składki ZUS – sprawdź skutki błędnego oświadczenia zleceniobiorcy
Umowa zlecenia i umowa o pracę obywatela Ukrainy a składki ZUS i podatek PIT
Oświadczenia zleceniobiorcy w 2023 roku – jakie do ZUS, a jakie do fiskusa
Czy podział działek, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i w rezultacie sukcesywna sprzedaż może świadczyć o prowadzeniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT? W tej sprawie wypowiedział się NSA. Sprawdź skutki wyroku i poznaj komentarz eksperta.
Sprawa dotyczyła podatnika, który złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podatnik otrzymał od rodziców (w drodze darowizny) nieruchomość stanowiącą działkę rolną. Nieruchomość została oddana w dzierżawę. Podatnik wystąpił o decyzję o warunkach zabudowy, a następnie dokonał podziału nieruchomości na kilkadziesiąt mniejszych działek wraz z dwiema drogami wewnętrznymi, mającymi na celu zapewnienie wydzielonym działkom dostępu do drogi publicznej.
Część działek została przekazana nieodpłatnie na rzecz gminy celem poszerzenia przylegającej drogi gminnej. Do wydzielonych działek podatnik nie doprowadził urządzeń infrastruktury technicznej. Podatnik sprzedał kilka działek, zaś w przyszłości chciałby kolejne działki przy pomocy biura nieruchomości, gdyż nieruchomości w tej lokalizacji nie cieszą się zdaniem podatnika dużym zainteresowaniem. Podatnik prowadzi przy tym działalność gospodarczą polegającą na robotach związanych z budową rurociągów przemysłowych i sieci rozdzielczych. Podatnik jest współwłaścicielem domu jednorodzinnego, na który został zaciągnięty kredyt hipoteczny i jest wyłącznym kredytobiorcą.
W domu tym realizuje własne cele mieszkaniowe i zamieszkuje w nim na stałe. Kwotę ze sprzedaży działek podatnik zamierza przeznaczyć na spłatę kredytu na dom, w którym aktualnie mieszka oraz przeprowadzenie wymaganych prac remontowo-wykończeniowych. Pozostałą kwotę ze sprzedaży działek podatnik planuje przeznaczyć, z uwzględnieniem tzw. ulgi mieszkaniowej, na zakup mieszkania lub działki budowlanej wraz z budową domu mieszkalnego na potrzeby własne, w którym będzie mieszkał. Celem zakupu drugiej nieruchomości (lokalu mieszkalnego lub działki) ma być możliwość zamieszkania przez wybrane dni tygodnia, a nieruchomość ta znajduje się w innym regionie. Poza wspomnianymi działkami podatnik nie posiadał wcześniej innych nieruchomości, które zostały sprzedane.
Na tle tak opisanego stan faktycznego, podatnik zadał Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) następujące pytania:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie stanowisko zajął NSA i czy podział działek, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i w rezultacie sukcesywna sprzedaż może świadczyć o prowadzeniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.
Czytaj też:
Opodatkowanie VAT odszkodowania za działki przeznaczone pod budowę drogi krajowej
Sprzedaż działek powstałych z podziału działki stanowiącej majątek prywatny podatnika
To już ostatni moment na złożenie zeznania podatkowego. Dlatego warto upewnić, się jakie zeznanie złożyć za ubiegły rok, jeżeli podatnik pracuje na etacie i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą.
Monika M. Brzostowska, doradca podatkowy podpowie m.in.:
Polecamy też komentarz eksperta na ten temat:
Czytaj więcej na temat rozliczenia rocznego:
Oglądaj szkolenia video:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.