Polska znalazła się na 42. miejscu w najnowszej edycji Indeksu Wolności Gospodarczej. Tym samym awansowaliśmy o 8 miejsc w stosunku do ubiegłego roku. Jest to najwyższa pozycja naszego kraju w całej historii rankingu.
Wzmocnienie praw przedsiębiorców – taki jest cel przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu założeń ustawy Prawo działalności gospodarczej. Zostanie wprowadzona m.in. zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.
Przygotowane prze resort Janusza Piechocińskiego założenia mają służyć wzmocnieniu praw i gwarancji przedsiębiorców. Mikro i mali przedsiębiorcy w pierwszym roku prowadzenia biznesu nie będą karani, zamiast tego otrzymają pouczenie.
Przedsiębiorca, który planuje inwestycję na gruncie nieobjętym strefą w chwili złożenia wniosku, będzie mógł wcześniej wnioskować o przyznanie pomocy publicznej do ministra gospodarki. Będzie mógł rozpocząć inwestycję po potwierdzeniu przez ministerstwo spełnienia efektu zachęty.
Nadawanie numerów REGON i NIP w momencie wpisania firmy do KRS, a w konsekwencji uruchomienie działalności w ciągu 7 dni zamiast dotychczasowych 25 - z takich ułatwień w zakładaniu firmy mogą korzystać przedsiębiorcy od 1 grudnia.
Działalność gospodarczą będzie można rozpocząć już w momencie wpisu do KRS, ponieważ podatnik jednocześnie otrzyma REGON i NIP. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Ryczałty za jazdy firmowych samochodem do celów służbowych, mniej obowiązków dla płatników składek – to tylko niektóre zmiany, jakie wprowadza ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Prezydent podpisał już tzw. czwartą transzę deregulacyjną.
Osoba, która prowadzi na Allegro liczne transakcje w sposób ciągły i zorganizowany może zostać uznana za podatnika VAT.
Chodziło o podatnika u którego kontrola wykazała, że prowadził on działalność gospodarczą, polegającą na systematycznej, odpłatnej, sprzedaży monet za pośrednictwem portalu internetowego Allegro. Organ uznał, że podatnik realizował zasadę zarobkowego, ciągłego i zorganizowanego działania, polegającego na systematycznym handlu numizmatykami.
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców unijnych, którzy do tej pory, żeby wysłać towar na nasz rynek krajowy, musieli zmieniać oznaczenia na opakowaniach. Uchwalona dzisiaj przez Sejm nowelizacja ustawy o swobodzie działalności łagodzi ten obowiązek.
Zmiana w art. 20 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej polega na wprowadzeniu odesłania do oznaczenia „producenta” w rozumieniu przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Co to oznacza w praktyce?
Dnia 7 października 2014 roku Rada Ministrów zaakceptowała rozwiązania, które ułatwią i usprawnią funkcjonowanie przedsiębiorstw w specjalnych strefach ekonomicznych.
Wydatki poniesione przez logopedę na zabiegi stomatologiczne mają charakter osobisty. W konsekwencji nie można ich zaksięgować w kosztach uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Wydatki poniesione przez podatnika na określone zabiegi stomatologiczne (implanty, plomby, leczenie) nie mają związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą. A to dlatego, że bezpośrednim celem ich poniesienia jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu – stwierdził organ podatkowy.
Sprawa dotyczyła podatniczki zajmującej się terapią logopedyczną, pedagogiczną i fizjoterapeutyczną. Osoba ta pracuje z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego w tym z zaburzeniami mowy.
Działalność gospodarczą będzie można rozpocząć już w momencie wpisu do KRS, ponieważ podatnik jednocześnie otrzyma REGON i NIP. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która została już podpisana przez prezydenta.
Ustawa z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmienia zasady związanez procedurami rejestracyjno-ewidencyjnymi związanymi z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.
Okazało się bowiem, że mimo wprowadzonych zasad funkcjonowania jednego okienka, przedsiębiorcy wciąż muszą wypełniać wiele formularzy zawierających te same treści na potrzeby różnych organów. A rozpoczęcie firmy trwa 21 dni.
Podpisana przez prezydenta 12 sierpnia ustawa ma to zmienić. Po zmianach przedsiębiorca założy firmę w 7 dni.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip