Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy ubezpieczeniowe w zakresie rozstrzygania o obowiązkowym tytule do oskładkowania w przypadku jednoczesnego wykonywania umowy (umów) zlecenia i prowadzenia innej działalności zarobkowej, w tym pozarolniczej, stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych. Przeczytaj komentarz eksperta i poznaj skutki ubezpieczeniowe zbiegu umowy zlecenia i umowy o pracę z działalnością gospodarczą.
Zdarza się, że jedna osoba w tym samym czasie prowadzi kilka rodzajów działalności, z których każdy stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń, wymienionych w art. 6 ustawy systemowej, dochodzi do tzw. zbiegu tytułów.
Przepisy ustawy normują, który tytuł jest wtedy obowiązkowy oraz sytuacje, kiedy wszystkie lub niektóre podlegają koniecznemu oskładkowaniu. Tak też jest w przypadku umowy zlecenia i prowadzenia pozarolniczej działalności. Zdarza się, że jeszcze dochodzi kolejny tj. umowa o pracę.
Od 1 stycznia 2016 r. również przy tych zbiegach mają zastosowanie nowe przepisy.
Przyjazna interpretacja przepisów, wprowadzenie zasady „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone", a także zmienione regulacje związane z kontrolami - takie zapisy znajdą się w ustawie Prawo działalności gospodarczej. Nowe przepisy zostały przyjęte przez Rząd podczas ostatniego posiedzenia.
We wtorek Rząd przyjął ustawę Prawo działalności gospodarczej. Przepisy te mają służyć wzmocnieniu praw i gwarancji dla przedsiębiorców.
Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim relacji przedsiębiorców z organami władzy publicznej. Projektodawcy określili ponadto szczegółowe zasady działania organów administracji w dziedzinie gospodarki oraz wprowadza się nowe instytucje, które mają wzmocnić dialog między administracją a przedsiębiorcami – czytamy w uzasadnieniu.
Nie każdej osobie prowadzącej działalność gospodarczą, która opłaciła składkę chorobową w maksymalnej wysokości przysługuje wysoki zasiłek macierzyński i rodzicielski. Z czego to wynika? Jakie muszą być spełnione warunki, aby go otrzymać? Dowiedz się więcej na ten temat.
W kwestii prawa do otrzymania zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego w maksymalnej wysokości po opłaceniu najwyższej składki chorobowej wypowiedział się Sąd Najwyższy.Przeczytaj tekst i dowiedz się, jakie stanowisko zajął w tej sprawie.
Podatnik, który jednorazowo zamierza sprzedać 17 działek jednemu nabywcy musi liczyć się z tym, że takie działalnie zostanie uznane za działalność gospodarczą, a zyski ze sprzedaży trzeba będzie opodatkować.
Sprawa dotyczyła podatnika, który chciał sprzedać jednemu nabywcy działki, będące jego własnością. Mężczyzna kupił wraz z żoną nieruchomość jako jedną działkę rolną, zamierzał wybudować domy dla siebie i dzieci. W 2012 roku teren ten objął plan miejscowy, przewidując na tym obszarze zabudowę mieszkaniową. Wnioskodawca uzyskał podział nieruchomości na 17 działek, a następnie pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych na 10 z nich.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce został zatrudniony na Słowacji na podstawie umowy o pracę. Wobec takiego stanu faktycznego wystąpił do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji, w której zapytał w jakim państwie powinny być odprowadzane za niego składki. Przedsiębiorca stał na stanowisku, że krajem właściwym jest Słowacja. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jakie stanowisko w tej sprawie zaprezentował ZUS.
Tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest umowa o świadczenie usług. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 18 czerwca 2015 r.
Ochrona wartości ekonomicznej firmy i zapewnienie przedsiębiorstwu szansy na gospodarcze przeżycie - to główny cel nowego prawa restrukturyzacyjnego. Sejm rozpatrzył już wszystkie poprawki Senatu. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Zakaz rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych przez organy na niekorzyść przedsiębiorcy, zasada domniemania uczciwości – takie m.in. zapisy znalazły się w założeniach do projektu ustawy Prawo działalności gospodarczej. Wczoraj zostały przyjęte przez Rząd.
Zawieszenie prowadzenia działalności przez organizację pozarządową zwalnia ją z odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Organizacja pozarządowa nie musi w tym przypadku składać deklaracji VAT. Jeżeli jednak organizacja formalnie nie zawiesiła działalności gospodarczej, będzie musiała wywiązać się z tego obowiązku.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip