Zmianę wprowadza ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2025 r., poz. 129). Na gruncie komentowanej ustawy jej celem jest doprecyzowanie przepisów ustawy, tak aby udzielanie dotacji celowych instytutom badawczym nie budziło wątpliwości.
Do 31 sierpnia br. przedsiębiorcy ubiegający się o przyznanie dotacji z powiatowego urzędu pracy w wysokości 5.000 zł powinni złożyć wniosek w tej sprawie. Wnioski złożone po tej dacie nie będą rozpatrywane.
Gmina nie może udzielić parafii dotacji celowej na zakup pieca gazowego c.o. w zabytkowym kościele. Wydatku takiego nie można bowiem zaliczyć do nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich.
Zgromadzenie związku międzygminnego może podjąć uchwałę zlecającą ogrodom działkowym budowę infrastruktury wodociągowej oraz udzielić dotacji na ten cel. Ważne jest, aby gmina członkowska przekazała związkowi swoje obowiązki w tym zakresie - co powinno mieć odzwierciedlenie w statucie związku.
Jak przewiduje projekt nowego rozporządzenia w sprawie udzielania dotacji celowej na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego, dotacja przedszkolna nie będzie już uzależniona od położenia placówki, ale od organu prowadzącego i rejestrującego. Zmiany związane są z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych, która wejdzie w życie z początkiem 2018 roku.
Zakup sprzętu na plac zabaw (stanowiący środek trwały o wartości przekraczającej 3.500 zł) może być potraktowany jako zakup sprzętu sportowego i rekreacyjnego niepodlegający kwotowym ograniczeniom. Tak wynika z pisma RIO w Opolu.
Czy jest możliwe przekazanie na rachunek wydatków niewygasających gminy dotacji celowej na zakup samochodów strażackich dla Ochotniczej Straży Pożarnej?
Zgodnie z art. 152 ust. 1 ustawy o finansach publicznych należy prowadzić odrębną ewidencję księgową środków otrzymanych z dotacji oraz wydatków dokonywanych z tych środków. Obowiązek ten dotyczy jedynie środków oraz wydatków wynikających z umowy zawartej między jednostką sektora finansów publicznych a dysponentem środków.
W ustawie o systemie oświaty konkretnie określono sytuacje, w jakich szkoły niepubliczne mogą otrzymać miesięczne dotacje na uczniów. Nie ma możliwości wypłaty dotacji za miesiące do końca roku szkolnego w danym roku kalendarzowym na absolwentów, którzy ukończyli naukę w styczniu tego roku, w związku z czym dotacja za luty już szkole nie przysługuje.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip