Prezydent RP podpisał ustawę o przechowywaniu akt pracowniczych. Nowe przepisy skracają okres przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika z 50 do 10 lat.
P lanowane jest umożliwienie elektronicznego prowadzenia akt pracowniczych oraz skrócenie okresu przechowywania tej dokumentacji z 50 do 10 lat. Sprawdź, co jeszcze może zmienić się od czerwca 2017 roku.
Komunikowanie się pomiędzy pracodawcą a pracownikiem drogą elektroniczną. Elektroniczne prowadzenie akt pracowniczych oraz skrócenie okresu przechowywania tej dokumentacji z 50 do 10 lat. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.
Niedawno Ministerstwo Finansów opublikowało informację o tzw. pakiecie 100 zmian dla firm, które mają przynieść wiele ułatwień w ich funkcjonowaniu. Zmiany przewidziane są również w zakresie prawa pracy. Upewnij się, czy aby na pewno będą to tylko ułatwienia. Sprawdź, co przewidują zmiany.
Nowe okresy przechowywania dokumentacji – zróżnicowane w zależności od rodzaju dokumentu i jego przydatności do bieżących spraw oraz w celu dochodzenia roszczeń ze stosunku pracy i świadczeń emerytalno-rentowych, możliwość zniszczenia dokumentacji z akt osobowych po śmierci pracownika. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który został przekazany do konsultacji publicznej. Czy te zmiany wystarczą, aby ograniczyć koszty ponoszone przez pracodawców z tytułu przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy? Dowiedz się więcej na ten temat.
Nieodebrane przez pracowników zeznania podatkowe powinny być dołączone do dokumentacji pracowniczej wraz z adnotacjami poczty dotyczącymi sposobu ich doręczenia. Pracodawca powinien je przechowywać w swojej siedzibie jako dowód, że dopełnił wszystkich ciążących na nim obowiązków.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip