Przepisy prawa pracy nie określają, w jaki sposób pracownicy powinni potwierdzać swoje przybycie do pracy i obecność w pracy. O tym fakcie decyduje pracodawca. Dlatego też pracodawca może przyjąć, że pracownik będzie potwierdzał przybycie do pracy np. poprzez zalogowanie się w systemie elektronicznym, odbijanie kart w czytnikach czy też podpisywanie się na liście obecności. Ten ostatni sposób jest najczęściej spotykany w praktyce. Jak prawidłowo prowadzić listę obecności w firmie dowiesz się z tekstu.
Pracodawcy tworzą w praktyce różnego rodzaju wybiegi, aby płacić pracownikom jedynie za 8-godzinny czas pracy. Często takie wybiegi są sprzeczne z prawem pracy, jak np. zakaz odbijania przez pracowników kart magnetycznych w celu niewypłacenia im wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy połączenie przez pracodawcę równoważnego i zadaniowego czasu pracy jest dopuszczalne pod względem prawnym? Poznaj stanowisko, jakie zajął w tej kwestii Sąd Najwyższy.
W praktyce liczne wątpliwości i spory między pracownikami a pracodawcami powstają na tle prawa do wynagrodzenia za pracę w razie jej wykonywania poza normalnymi godzinami pracy, kiedy pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy lub też przebywa w zakładzie pracy, ale nie wykonuje pracy. Jak należy zakwalifikować takiego rodzaju czas pracy oraz czy we wskazanych wyżej przypadkach pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych? Istotna jest również kwestia, czy brak wyraźnego polecenia pracodawcy uniemożliwia uznanie pracy wykonanej przez pracownika za pracę wykonaną w godzinach nadliczbowych. Poznaj stanowisko, jakie zajął w tych kwestiach Sąd Najwyższy.
A jednak prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która ustanawia święto Trzech Króli (6 stycznia) dniem wolnym od pracy. Nowela wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r. Związkowcy chcą skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Ich zdaniem wprowadzenie kolejnego święta może doprowadzić do wydłużenia czasu pracy nawet o 5-6 dni w ciągu roku.
PKPP Lewiatan apeluje o niepodpisywanie ustawy o dniu wolnym w Święto Trzech Króli. Czy ustawa o dniu wolnym w Święto Trzech Króli zostanie podpisana przez Prezydenta RP?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip