Zakup nieruchomości z najemcą: amortyzacja, zwrot VAT i przykład księgowania

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 18 lipca 2024
Zakup nieruchomości - księgowanie

Prawidłowe księgowanie zakupu nieruchomości oraz ustalanie jej wartości początkowej może w praktyce sprawić trochę problemów. Warto też pamiętać, że właściwe stosowanie stawek amortyzacyjnych oraz ujęcie dodatkowych kosztów związanych z transakcją może znacząco poprawić przejrzystość finansową przedsiębiorstwa. Sprawdź, jak księgować i jak ująć w bilansie zakup nieruchomości.

Problem: Spółka z o.o. jest opodatkowana estońskim CIT. Przedmiotem działalności spółki jest zakup/sprzedaż nieruchomości oraz ich wynajem. W maju 2024 roku spółka zakupiła lokal niemieszkalny razem z najemcą. Strony w akcie notarialnym zrezygnowały ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy o VAT, a transakcja została opodatkowana 23% stawką VAT.

Od czerwca 2024 r. spółka będzie wystawiała fakturę sprzedaży za najem lokalu opodatkowana 23% VAT. Jak ustalić wartość początkową lokalu? Jaką stawką i od kiedy spółka może amortyzować powyższy lokal biorąc pod uwagę, że poprzedni właściciel amortyzował lokal przez 3 lata? Jak zaksięgować powyższy zakup w księgach rachunkowych, uwzględniając dodatkowe koszty, które poniosła spółka m.in.: opłaty notarialne, usługi pośrednictwa agenta? Jak w bilansie zaprezentować powyższy zakup? W jakim terminie spółka może wystąpić o zwrot VAT za ten zakup?


Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak prawidłowo zaksięgować zakup nieruchomości i jak ustalić jej wartość początkową;
  • Jakie stawki amortyzacyjne zastosować i jak ująć dodatkowe koszty związane z transakcją;
  • Kiedy możesz ubiegać się o zwrot VAT za zakup lokalu;
  • Jak zaksięgować transakcję i jak ująć  w bilansie.

Polecamy też:

Pozostało jeszcze 62% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz