Zmiany w Kodeksie pracy – jakie odszkodowanie dla pracownika za stosowanie mobbingu

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 27 stycznia 2025
Zmiany w Kodeksie pracy – jakie odszkodowanie dla pracownika za stosowanie mobbingu

W ostatnich dniach do konsultacji został skierowany projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy. Wprowadza ona między innymi nową definicję mobbingu. Pracownik, który doznał mobbingu, będzie miał prawo dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia w wysokości nie niższej niż wysokość wynagrodzenia za okres 6 miesięcy lub odszkodowania. Sprawdź, co nowa definicja mobbingu oznacza w praktyce dla pracodawcy i jak zmiany w Kodeksie pracy wpłyną na regulaminy pracy pracodawców.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy ma uporządkować definicje deliktów prawa pracy związane z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy w sposób, który poprawi informacyjną funkcję przepisów. Zmiany mają także zapewnić ich lepsze rozumienie zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.

Zmiany uporządkują rozumienie różnych, prawnie zdefiniowanych form przemocy w miejscu pracy w sposób, który pozwoli z jednej strony precyzyjnie diagnozować zachowania bezprawne, a z drugiej strony odróżnić je od zachowań, które mieszczą się we właściwych lub dopuszczalnych relacjach pracowniczych. Znacząca część z projektowanych zmian opiera się bowiem w szczególności na cechach mobbingu w kształcie, który został zdefiniowany w orzecznictwie. Zapewni to większą jednolitość orzecznictwa sądowego w tego typu sprawach oraz pozwoli na uszczegółowienie obecnej, skąpej regulacji ustawowej o wnioski wynikające z 20-letniego okresu jej stosowania, w szczególności o wnioski płynące z doktryny i judykatury, ale również wnioski płynące z nauk o zarządzaniu, psychologii i socjologii pracy.

Korzyści 

Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:

  • Co będzie molestowaniem po zmianach w Kodeksie pracy
  • Jakie roszczenia będzie miał pracownik, gdy zostanie stwierdzony mobbing 
  • Co zmieni się w zasadach równego traktowania pracowników 
  • W jaki sposób może się objawiać mobbing w miejscu pracy

Przeczytaj także o innych zmianach w Kodeksie pracy:

Urlopy macierzyńskie – zmiany w dokumentacji 2025

Zmiany w Kodeksie pracy od 19 marca 2025 r. - uzupełniający urlop macierzyński

Uzupełniający urlop macierzyński – od 19 marca 2025 r. nowe kody tytułu ubezpieczeń

Kodeks pracy – szykują się rewolucyjne zmiany w ustalaniu stażu pracy

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik, założyciel Debaty Emerytalnej, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu systemu emerytalnego, PPK, PPE, zmian kadrowych, płacowych oraz zmian w prawie pracy i na rynku pracy. Autor wielu artykułów prasowych dotyczących problematyki systemu emerytalnego oraz ubezpieczeń społecznych, publikowanych na łamach dzienników, takich jak Rzeczpospolita i Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, a także portali internetowych tvn24.pl onet.pl,businessinsider.pl, prawo.pl, money.pl i superbiz.pl. Aktywny komentator zagadnień związanych z systemem emerytalnym, wielokrotnie goszczący w programach realizowanych przez wp.pl, money.pl, radio TOK FM, radio ZET, radio RMF FM, TVN 24 oraz TVN.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz