mobbing

Zmiany w Kodeksie pracy – jakie odszkodowanie dla pracownika za stosowanie mobbingu

Zmiany w Kodeksie pracy – jakie odszkodowanie dla pracownika za stosowanie mobbingu

W ostatnich dniach do konsultacji został skierowany projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy. Wprowadza ona między innymi nową definicję mobbingu. Pracownik, który doznał mobbingu, będzie miał prawo dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia w wysokości nie niższej niż wysokość wynagrodzenia za okres 6 miesięcy lub odszkodowania. Sprawdź, co nowa definicja mobbingu oznacza w praktyce dla pracodawcy i jak zmiany w Kodeksie pracy wpłyną na regulaminy pracy pracodawców.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy ma uporządkować definicje deliktów prawa pracy związane z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy w sposób, który poprawi informacyjną funkcję przepisów. Zmiany mają także zapewnić ich lepsze rozumienie zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.

Zmiany uporządkują rozumienie różnych, prawnie zdefiniowanych form przemocy w miejscu pracy w sposób, który pozwoli z jednej strony precyzyjnie diagnozować zachowania bezprawne, a z drugiej strony odróżnić je od zachowań, które mieszczą się we właściwych lub dopuszczalnych relacjach pracowniczych. Znacząca część z projektowanych zmian opiera się bowiem w szczególności na cechach mobbingu w kształcie, który został zdefiniowany w orzecznictwie. Zapewni to większą jednolitość orzecznictwa sądowego w tego typu sprawach oraz pozwoli na uszczegółowienie obecnej, skąpej regulacji ustawowej o wnioski wynikające z 20-letniego okresu jej stosowania, w szczególności o wnioski płynące z doktryny i judykatury, ale również wnioski płynące z nauk o zarządzaniu, psychologii i socjologii pracy.