Zezwolenie na pracę a powierzenie pracy o innym charakterze

Dodano: 25 czerwca 2024
  Zezwolenie na pracę a powierzenie pracy o innym charakterze

W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. Sprawdź, w jakich okolicznościach.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Gdzie są zawarte przepisy dotyczące zezwoleń na pracę dla cudzoziemców
  • Kiedy możliwe jest powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę

Sprawdź też:

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń obcokrajowca zatrudnionego na zlecenie

Prowadzenie PPK przez firmę zatrudniającą cudzoziemca

Portal FK przypomina zasady zatrudniania Ukraińców w 2024 roku

Prowadzenie PPK przez firmę zatrudniającą cudzoziemca

Przepisów dotyczących zezwolenia na pracę należy szukać przede wszystkim w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 88). To w tym dokumencie czytamy m.in., że zezwolenie na pracę jest wydawane dla określonego cudzoziemca i zawarte są w nim informacje o:

  • podmiocie powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi,
  • stanowisku lub rodzaju pracy wykonywanej przez cudzoziemca,
  • najniższym miesięcznym wynagrodzeniu cudzoziemca na danym stanowisku,
  • wymiarze czasu pracy albo liczbie godzin pracy w tygodniu lub miesiącu,
  • rodzaju umowy będącej podstawą wykonywania pracy oraz okresie ważności zezwolenia. 

Powierzenie innej pracy lub pracy na innym stanowisku

W art. 2 ust. 1 pkt 22a ww. ustawy znajduje się definicja powierzenia cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy. Wynika z niej, że za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi uznaje się m.in. wykonywanie pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w odpowiednim zezwoleniu na pracę, z zastrzeżeniem m.in. art. 88f ust. 1b.

Przepisy umożliwiają zatem powierzenie cudzoziemcowi (zatrudnionemu na zezwoleniu na pracę) pracy innego rodzaju lub na innym stanowisku niż wskazane w zezwoleniu na pracę.

Wspomniana wyżej definicja odsyła do art. 88f ust. 1b, w którym czytamy: „Podmiot powierzający cudzoziemcowi wykonywanie pracy może powierzyć mu na okresy łącznie nieprzekraczające 30 dni w roku kalendarzowym wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę, jeżeli zostały spełnione pozostałe warunki określone w zezwoleniu na pracę oraz wymagania, o których mowa w art. 88d. Uzyskanie zezwolenia na pracę nie zwalnia z określonych odrębnymi przepisami wymogów, od spełnienia których uzależnione jest wykonywanie zawodów regulowanych lub działalności.) W takim przypadku uzyskanie zezwolenia na pracę określającego nowe okoliczności nie jest wymagane.”

Czyli pracodawca może krótkotrwale powierzyć cudzoziemcowi inne obowiązki, na innym stanowisku, przez okres do 30 dni w roku kalendarzowym. Ważne jest w tym przypadku sformułowanie „w roku kalendarzowym”. Pracodawca może więc więcej niż raz, jeżeli ma zezwolenie na pracę ważne dłużej niż rok, powierzyć cudzoziemcowi pracę innego rodzaju, na innym stanowisku przez maksymalnie 30 dni.

Nie zawsze jest to zmiana stanowiska pracy

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden przepis, który umożliwia zmianę warunków pracy bez konieczności zmiany zezwolenia na pracę. Chodzi o art. 88f ust. 1a, w którym czytamy m.in., że zmiana nazwy stanowiska, na jakim cudzoziemiec wykonuje pracę, przy jednoczesnym zachowaniu zakresu jego obowiązków nie wymaga wydania nowego zezwolenia na pracę.

Jak czytamy w wyjaśnieniach Departamentu Rynku Pracy, które nie są źródłem prawa, ale rzucają pewne światło na przepisy ustawy o promocji zatrudnienia: „W praktyce nie zawsze okoliczność zmiany stanowiska cudzoziemca wydaje się jednoznaczna. Z tego względu należy wziąć pod uwagę, czy mamy do czynienia z rzeczywistą zmianą stanowiska pracy, czy też z modyfikacją nazwy stanowiska bez istotnej zmiany dotychczasowego zakresu obowiązków pracownika.”

Oznacza to, że jeżeli mamy do czynienia jedynie z modyfikacją nazwy stanowiska, przy jednoczesnym zachowaniu zakresu głównych obowiązków pracownika, nie trzeba uzyskiwać nowego zezwolenia. Nie trzeba też korzystać z krótkotrwałego (30 dni w roku kalendarzowym) powierzenia pracy innego rodzaju lub na innym stanowisku.

Źródło:

www.zielonalinia.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz