Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Ministerstwo Finansów zamierza zmienić przepisy o doradztwie podatkowym. Projekt nowelizacji obowiązujących w tym zakresie regulacji, przygotowany przez ten resort, został już opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W ramach zmian, o których mowa, ma nastąpić m.in. rozszerzenie uprawnień doradcy podatkowego, a także modyfikacja zasad przeprowadzania egzaminu dla osób chcących wykonywać ten zawód.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Poznaj plany Rządu na reformę zawodu doradcy podatkowego
Co dalej z raportowaniem MDR przez doradców podatkowych – jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Księgowi i doradcy podatkowi załatwią zdalnie więcej spraw klientów
Jak długo biuro rachunkowe powinno przechowywać dokumenty klienta
W resorcie finansów powstał projekt ustawy, która przewiduje nowelizację ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. W jej wyniku mają nastąpić istotne zmiany w zasadach wykonywania zawodu doradcy podatkowego.
Jak tłumaczą autorzy nowelizacji, jej celem jest dostosowanie obowiązujących regulacji dotyczących doradztwa podatkowego do obecnych warunków prawnych i rynkowych. Uznano bowiem, że przemiany, jakie w okresie minionych kilkunastu lat dokonały się w systemie prawa (nie tylko podatkowego), na rynku pracy (w zakresie podstaw jej wykonywania, stopnia dostępności świadczonych usług i ich zakresu czy zapotrzebowania na ich konkretny rodzaj), w poziomie automatyzacji i cyfryzacji szeregu procesów, determinują potrzebę zmian zarówno w zakresie podstaw prawnych świadczenia przez doradców podatkowych czynności doradztwa podatkowego i ich zakresu, jak i w zasadach nabywania uprawnień zawodowych czy realizacji zadań należących do kompetencji organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Nowelizacja, o której mowa, w swoich założeniach zbliża regulacje dotyczące doradcy podatkowego do ustaw regulujących inne zawody zaufania publicznego (głównie radców prawnych i adwokatów). Potrzebę zmian w niektórych obszarach sygnalizował także samorząd zawodowy doradców podatkowych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym jest odpowiedzią na wskazane wyżej potrzeby.
Jeśli chodzi o zmiany w zakresie wykonywania zawodu doradcy podatkowego, mają one polegać w szczególności na:
Według projektodawców, za rozszerzeniem zakresu spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie i wyjaśnienia, przemawia wprowadzenie w ostatnich kilkunastu latach nowych danin, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej (np. opłata za zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi w opakowaniach do 300 ml, opłata od środków spożywczych). W ich ocenie możliwość świadczenia przez doradców podatkowych pomocy również w ich zakresie, przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa podatników korzystających z usług tych podmiotów także w takich sprawach.
Zdaniem autorów projektu może okazać się to atrakcyjne np. w sytuacji braku możliwości zatrudnienia doradcy podatkowego na pełen etat. Do tej pory doradca podatkowy mógł wykonywać ten zawód m.in. jako osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek, jako uczestnik spółki niemającej osobowości prawnej lub osoba pozostająca w stosunku pracy z enumeratywnie określonymi podmiotami.
Natomiast wprowadzenie stroju urzędowego dla doradcy podatkowego biorącego udział w rozprawach sądowych – na wzór m.in. adwokatów i radców prawnych – zwiększy prestiż tej grupy zawodowej.
Bardziej praktyczny wymiar będzie natomiast miało wykorzystanie adresu do doręczeń elektronicznych w korespondencji pomiędzy doradcami podatkowymi a Krajową Izbą Doradców Podatkowych (KIDP). Uznano bowiem, że korzystanie z tradycyjnej poczty w kontaktach doradców podatkowych z organami KIDP, mającymi czuwać nad spełnianiem ustawowych obowiązków przez członków korporacji, znacznie wydłuża proces wymiany informacji pomiędzy organami KIDP a doradcami podatkowymi.
W ramach zmian, o których mowa, mają również zwiększyć się kompetencje organów samorządu zawodowego doradców podatkowych (KIDP). Chodzi m.in. o upoważnienie Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) do publikowania prowadzonej przez ten organ listy doradców podatkowych, w miejsce dotychczasowej kompetencji do publikacji danych dotyczących osób wpisanych na listę doradców podatkowych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
MF chce także usprawnić prowadzenie postępowań dyscyplinarnych dotyczących doradców podatkowych. Mają temu służyć wprowadzenie zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego, a także zmiany w zakresie przedawnienia jego wszczęcia oraz uregulowanie kwestii przedawnienia karalności. Projekt przewiduje ponadto dodanie do katalogu kar dyscyplinarnych kary pieniężnej. Zakłada również możliwość skreślenia z listy doradców podatkowych za uporczywe niepłacenie składek.
Modyfikacji mają zostać również poddane zasady przeprowadzenia egzaminu na doradcę podatkowego. Będą one polegać m.in. na rezygnacji z publikacji listy pytań egzaminacyjnych. Kandydaci poznają jedynie listy ustaw i publikacji, które mają znać przystępując do tego egzaminu. Ponadto ma zostać wprowadzona dodatkowa opłata za przystąpienie do procesu kwalifikacyjnego. Projekt zakłada również m.in. poszerzenie składu osobowego przeprowadzającej ten egzamin Państwowej Komisji Egzaminacyjnej o 10 członków (z obecnych 60 do 70 osób). Rozwiązanie to ma zwiększyć elastyczność ustalania jej składów oraz ułatwić zapewnienie zastępstw w sytuacjach awaryjnych.
Zgodnie z projektem, nowelizacja ma wejść w życie 1 marca 2025 r. (z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać odpowiednio od 1 października 2025 r. i 30 czerwca 2026 r.).
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.