Kto może korzystać z faktoringu i czy warto?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 4 października 2024
  Kto może korzystać z faktoringu i czy warto?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga ciągłego zarządzania przepływami pieniężnymi i płynnością finansową. Jednym z narzędzi, które mogą pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu stabilności finansowej, jest usługa faktoringu. Czy każda firma może z niej skorzystać? Sprawdź!

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, w ramach której przedsiębiorca (zwany faktorantem) sprzedaje firmie faktoringowej (faktorowi) swoje należności wynikające z wystawionych faktur z odroczonym terminem płatności. Faktor niemal natychmiast wypłaca przedsiębiorcy określoną kwotę, najczęściej od 80 do 100% wartości faktury, a następnie wystawia fakturę ze swoje usługi. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje szybką płatność, zamiast czekać na uregulowanie faktury przez kontrahenta. W zależności od wybranego rodzaju faktoringu faktor może przejąć na siebie ryzyko związane z ewentualną nieterminową zapłatą sfinanowanej faktury (mowa jest wtedy o faktoringu bez regresu).

Kto może skorzystać z faktoringu?

Wbrew powszechnym przekonaniom z usługi faktoringu może skorzystać niemal każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości firmy czy branży, w której działa. Faktoring przeznaczony jest zarówno dla mikro-, małych czy średnich przedsiębiorstw, jak i dużych korporacji. Co więcej, z tej formy finansowania mogą korzystać także jednoosobowe działalności gospodarcze, freelancerzy, a nawet start-upy.

Kluczowym warunkiem skorzystania z faktoringu jest wystawianie przez firmę faktur z odroczonym terminem płatności oraz korzystanie z rozliczeń bezgotówkowych. Nie ma znaczenia długość stażu działalności przedsiębiorstwa – firmy działające zaledwie kilka miesięcy również mogą uzyskać finansowanie, jeśli mają wiarygodnych kontrahentów.

Branże korzystające z faktoringu

Choć faktoring może być wykorzystywany przez przedsiębiorców z różnych sektorów, statystycznie najczęściej korzystają z niego firmy z branż takich jak budownictwo, transport, produkcja, handel hurtowy, usługi.

Wynika to przede wszystkim z charakterystyki tych branż, w których standardem są długie terminy płatności za faktury. Firmy z tych sektorów często borykają się z problemem utrzymania płynności finansowej, dlatego sięgają po faktoring, aby uzyskać szybki dostęp do należnych środków.

Korzyści z faktoringu

Korzystanie z usługi faktoringu niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców. Najważniejsze z nich to:

  • szybki dostęp do pieniędzy – faktorant otrzymuje środki nawet w kilka minut po przesłaniu faktury do faktora, bez czekania na zapłatę od kontrahenta (w ramach przyznanego limitu faktoringowego);
  • poprawa płynności finansowej – uzyskanie należnych pieniędzy w krótkim czasie, bez czekania na zapłacenie faktury przez kontrahenta umożliwia firmie uregulowanie bieżących zobowiązań i inwestowanie w rozwój;
  • minimalizacja ryzyka niewypłacalności – w modelu faktoringu pełnego to faktor przejmuje na siebie ryzyko braku zapłaty przez dłużnika;
  • profesjonalne zarządzanie należnościami – firma faktoringowa monitoruje terminowość spłat i może pomóc w windykacji;
  • brak obciążenia bilansu – faktoring nie jest uznawany za zobowiązanie, więc nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową ani historię kredytową przedsiębiorstwa;
  • możliwość zaoferowania klientom dłuższych terminów płatności – czyni to firmę bardziej konkurencyjną na rynku.

Faktoring to narzędzie, która może ułatwić prowadzenie biznesu, a dodatkowo koszty samej usługi można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności i tym samym zmniejszyć podstawę opodatkowania.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.