Ministerstwo Finansów rozważa zmiany w przepisach polegające na tym, aby należności ze zbycia wierzytelności na rzecz instytucji finansowych, które świadczą usługi faktoringowe, nie były uwzględniane w ustawowych limitach przychodów, od których zależy prawo do estońskiego CIT. W konsekwencji faktoring nie pozbawiałby zbywającego możliwości skorzystania z tej preferencji. Tak wynika z odpowiedzi wspomnianego resortu na interpelację poselską.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Opodatkowanie kosztów operacyjnych w estońskim CIT
Błąd w sprawozdaniu finansowym a przejście na estoński CIT
Sprzedaż wierzytelności własnej – skutki w VAT i księgowanie
Faktoring w księgach rachunkowych sprawdź ewidencję księgową i wskazówki dotyczące rozliczeń
Umowę faktoringu zalicza się do instrumentów finansowych. Jest to bowiem kontrakt, który u jednej strony powoduje powstanie aktywów finansowych, a u drugiej – zobowiązania finansowe lub instrument kapitałowy pod warunkiem, że z kontraktu wynikają określone skutki gospodarcze. Sprawdź, jak ująć w księgach rachunkowych faktoring.
Czym jest faktoring
Faktoring niewłaściwy (nieprawidłowy/niepełny/z regresem), który występuje najczęściej w praktyce – polega na tym, że faktor wykupuje wierzytelności, bez przejęcia ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika. Jeżeli dłużnik nie spłaca należności (zwyczajowo w ciągu 30 dni od terminu płatności faktury), faktor zwraca fakturę. Faktorant musi zwrócić otrzymaną kwotę, (czyli de facto zwrócić swój dług wobec faktora); faktorant samodzielnie dochodzi swoich praw wobec dłużnika.
Umowa faktoringu w ustawie o rachunkowości
W świetle art. 3 ust. 1 pkt 23 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) umowę faktoringu zalicza się do instrumentów finansowych.
Zakupione wierzytelności faktor kwalifikuje do aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności. Większość klientów biur rachunkowych to jednak podmioty małe, które nie stosują wymogów rozporządzenia ministra finansów dotyczącego instrumentów finansowych, i dla nich najważniejsze jest to, że skutkiem zamiany wierzyciela w wyniku umowy faktoringu jest powstanie należności i zobowiązania finansowego, innego niż zobowiązanie z tytułu dostaw i usług.
Polecamy porady ekspertów dotyczące rachunkowości:
Jakie są terminy wprowadzenia bilansu otwarcia i pierwszych księgowań w roku
Sprawdź, jak księgować zaległe wynagrodzenia
Wycofanie niezamortyzowanego środka trwałego na cele prywatne właściciela spółki - księgowanie
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jak ująć w księgach rachunkowych faktoring.
Wyjaśnienie znajdziesz na przykładzie.
Polecamy pozostałe praktyczne wyjaśnienia dotyczące księgowań:
Leasing zwrotny jako forma dodatkowego źródła finansowania – przykłady ewidencji księgowej
Karty przedpłacone – sprawdź skutki podatkowe i ewidencję księgową
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.