Czy zwrot nienależnego VAT-u wraz z odsetkami to szkoda dla podatnika

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 28 sierpnia 2024
Pytanie: Biuro księgowe obsługujące klientkę, przed kilku laty nie zauważyło usterkowego zapisu w deklaracji VAT K za 12/2020 dot. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (z przeniesienia z poprzedniego okresu), co spowodowało nienależny zwrot kwoty VAT podatniczce. Urząd skarbowy dopiero po kilku latach wykrył ten błąd i wyegzekwował od podatniczki zwrot niesłusznej wypłaty i naliczył odsetki. Czy podatniczka doznała szkody, ponieważ musiała zwrócić omyłkowo przysporzoną korzyść wraz z odsetkami?
Odpowiedź:

Na skutek zapłaty odsetek nie doszło do uszczerbku w majątku klientki, a zatem nie doszło do powstania straty.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy biuro księgowe wyrządziło klientce szkodę naliczając nienależny zwrot podatku?
  • Czy klientka które musi zwrócić należność wraz z odsetkami poniosła szkodę?

Polecamy też:

Doradca podatkowy jest obowiązany ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego, w tym sporządzania deklaracji podatkowych, czyli m.in. deklaracji VAT-7K.

Szkoda wyrządzona przez doradcę podatkowego

W ustawie o doradztwie podatkowym nie ma zdefiniowanego pojęcia szkody. Jego rozumienie jest zaczerpnięte z prawa cywilnego. Co ciekawe, również Kodeks cywilny nie definiuje tego pojęcia.

Natomiast w doktrynie prawa cywilnego przyjmuje się, że szkoda ma miejsce wtedy, gdy w dobrach poszkodowanego nastąpił uszczerbek, czyli doszło dla niego do niekorzystnej zmiany.

Czy klientka poniosła szkodę z tytułu działalności doradcy 

Należy więc rozważyć, czy zapłata odsetek od nienależnego zwrotu doprowadziła do powstania szkody. W przedstawionej sytuacji klientka miała prawo do rozporządzania kwotą nienależnego zwrotu VAT przez określony czas.

Można porównać to do sytuacji, w której znajduje się kredytobiorca bądź pożyczkobiorca. Podmioty te mają obowiązek płacenia odsetek od pożyczonych pieniędzy. Mając na uwadze sytuację klientki obowiązek zapłaty przez nią odsetek można porównać do sytuacji pożyczkobiorcy czy kredytobiorcy, gdyż mogła ona korzystać z pieniędzy nienależnie jej wypłaconych. Tym samym, zapłata odsetek jest niejako „zapłatą” za korzystanie ze środków pieniężnych otrzymanych w ramach nienależnego zwrotu VAT. Nie można zatem mówić, iż klientka doznaje uszczerbku na skutek zapłaty odsetek.

O uszczerbku czy szkodzie moglibyśmy mówić wtedy, gdyby klientka na skutek pomyłki biura rachunkowego musiałaby zapłacić odsetki od zaległości podatkowych. Tu natomiast sytuacja taka nie występuje.

Autor:

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz