Aneksowanie umów z klientami firmy po założeniu spółki cywilnej

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Dodano: 2 listopada 2024
Pytanie: Przedsiębiorca prowadzący biuro rachunkowe, chce wraz ze wspólnikiem założyć spółkę cywilną i tam przenieść większość dotychczasowych klientów. Czy należy podpisać aneksy z dotychczasowymi klientami o przejęciu praw i obowiązków z dotychczasowych umów?
Odpowiedź:

Jeżeli każdy ze wspólników ma zamiar nadal kontynuować działalność gospodarczą w ramach własnej JDG i jednocześnie będzie prowadzona działalność w formie spółki cywilnej, wówczas - gdy część klientów z dotychczasowych JDG ma „przejść” do spółki - faktycznie zachodzi potrzeba podpisania z tymi klientami porozumień/aneksów.

Spółka cywilna w sensie prawym nie stanowi odrębnego podmiotu, nie posiada osobowości prawnej, a tworzą ją co najmniej dwaj wspólnicy – przedsiębiorcy (JDG).

W praktyce zatem po utworzeniu spółki cywilnej (albo po przystąpieniu do już istniejącej), każdy z jej wspólników (przedsiębiorców) generalnie dalej prowadzi działalność gospodarczą w niezmienionej formie prawnej. Aktywność gospodarcza może być w takim przypadku podejmowana w ramach spółki i/lub odrębnie, tj. poza spółką.

W sytuacji, gdy spółka powstaje „od nowa” (jest zakładana) – tak jak w opisanym przypadku - każdy z przedsiębiorców może zatem kontynuować swoją dotychczasową współpracę z kontrahentami (w takim też przypadku każdy ze wspólników odpowiada za swoje dotychczasowe zobowiązania samodzielnie).

Wniesienie firmy aportem do spółki

Istnieje też możliwość wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki cywilnej – wówczas całość praw i obowiązków będzie przysługiwała wszystkim wspólnikom – mowa tutaj o rozporządzeniu przedsiębiorstwem w myśl art. 55² Kodeksu cywilnego i solidarnej odpowiedzialności wspólników na gruncie art. 55⁴ Kc.

Równoległe prowadzenie działalności i spółki

Jeżeli natomiast każdy ze wspólników ma zamiar nadal kontynuować działalność gospodarczą w ramach własnej JDG i jednocześnie będzie prowadzona działalność w formie spółki cywilnej, wówczas - gdy część klientów z dotychczasowych JDG ma „przejść” do spółki - faktycznie zachodzi potrzeba podpisania z tymi klientami porozumień/aneksów.

Rejestracja spółki cywilnej w CEiDG

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, a przedsiębiorcami są natomiast jej wspólnicy. Zawierając umowę spółki cywilnej jej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W celu rejestracji spółki cywilnej w CEiDG, każdy z jej wspólników musi posiadać indywidualny wpis w CEIDG.

Wspólnicy określają w CEiDG, czy będą prowadzić działalność jedynie w formie spółki cywilnej, czy też także indywidualnie.  

Autor:

Emilia Bartkowiak

Emilia Bartkowiak

Autor: Emilia Bartkowiak

Radca prawny, wieloletni współpracownik Kancelarii Radcowskiej, specjalista z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego, autorka licznych artykułów, porad, opinii i komentarzy o tematyce podatkowo-gospodarczej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz