Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeżeli każdy ze wspólników ma zamiar nadal kontynuować działalność gospodarczą w ramach własnej JDG i jednocześnie będzie prowadzona działalność w formie spółki cywilnej, wówczas - gdy część klientów z dotychczasowych JDG ma „przejść” do spółki - faktycznie zachodzi potrzeba podpisania z tymi klientami porozumień/aneksów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Spółka cywilna w sensie prawym nie stanowi odrębnego podmiotu, nie posiada osobowości prawnej, a tworzą ją co najmniej dwaj wspólnicy – przedsiębiorcy (JDG).
W praktyce zatem po utworzeniu spółki cywilnej (albo po przystąpieniu do już istniejącej), każdy z jej wspólników (przedsiębiorców) generalnie dalej prowadzi działalność gospodarczą w niezmienionej formie prawnej. Aktywność gospodarcza może być w takim przypadku podejmowana w ramach spółki i/lub odrębnie, tj. poza spółką.
W sytuacji, gdy spółka powstaje „od nowa” (jest zakładana) – tak jak w opisanym przypadku - każdy z przedsiębiorców może zatem kontynuować swoją dotychczasową współpracę z kontrahentami (w takim też przypadku każdy ze wspólników odpowiada za swoje dotychczasowe zobowiązania samodzielnie).
Istnieje też możliwość wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki cywilnej – wówczas całość praw i obowiązków będzie przysługiwała wszystkim wspólnikom – mowa tutaj o rozporządzeniu przedsiębiorstwem w myśl art. 55² Kodeksu cywilnego i solidarnej odpowiedzialności wspólników na gruncie art. 55⁴ Kc.
Jeżeli natomiast każdy ze wspólników ma zamiar nadal kontynuować działalność gospodarczą w ramach własnej JDG i jednocześnie będzie prowadzona działalność w formie spółki cywilnej, wówczas - gdy część klientów z dotychczasowych JDG ma „przejść” do spółki - faktycznie zachodzi potrzeba podpisania z tymi klientami porozumień/aneksów.
Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, a przedsiębiorcami są natomiast jej wspólnicy. Zawierając umowę spółki cywilnej jej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W celu rejestracji spółki cywilnej w CEiDG, każdy z jej wspólników musi posiadać indywidualny wpis w CEIDG.
Wspólnicy określają w CEiDG, czy będą prowadzić działalność jedynie w formie spółki cywilnej, czy też także indywidualnie.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.