Zmiana formy działalności gospodarczej – skutki księgowe i podatkowe

Paweł Łojek

Autor: Paweł Łojek

Dodano: 25 lutego 2025
Zmiana terminu urlopu

Zmiana formy organizacyjno-prawnej jednostki to istotny krok w rozwoju przedsiębiorstwa, który może wynikać z różnych przesłanek, takich jak optymalizacja podatkowa, zmiana skali działalności, pozyskanie nowych inwestorów czy dostosowanie do zmieniających się regulacji prawnych. Niezależnie od przyczyny, każda taka transformacja niesie ze sobą istotne konsekwencje księgowe, które mogą wpłynąć na sposób prowadzenia ewidencji finansowej, obowiązki podatkowe oraz sprawozdawczość jednostki. Poznaj skutki księgowe i podatkowe zmiany formy działalności gospodarczej.

Korzyści 
  • Dowiesz się, jakie są księgowe konsekwencje zmiany formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa, w tym wpływ na ewidencję finansową i obowiązki podatkowe.
  • Poznasz różne metody przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, co umożliwi wybór najlepszego rozwiązania dla ciągłości działalności i historii firmy.
  • Zrozumiesz, jak przekształcenie wpływa na kapitał własny oraz wartość księgową nowej spółki, dzięki czemu możesz lepiej planować przyszłe inwestycje i zwiększyć zdolność kredytową.
  • Nauczysz się, jak optymalnie zarządzać aspektami podatkowymi związanymi z przekształceniem, co pomoże w unikaniu dodatkowych obciążeń finansowych i zapewni zgodność z przepisami.
Polecamy też:

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Paweł Łojek

Autor: Paweł Łojek

Wykładowca akademicki w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie (również na studiach podyplomowych), Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, prezes zarządu biura rachunkowego Cash Flow Doradca sp. z o. o. w Krakowie, główny księgowy oraz audytor wewnętrzny z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi także liczne szkolenia z zakresu prawa bilansowego, sprawozdawczości finansowej oraz doradztwa biznesowego w firmach szkoleniowych, a także kandydat na biegłego rewidenta. Absolwent Wyższej Szkoły Ubezpieczeń w Krakowie – licencjat, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – magister, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie – studia podyplomowe z zakresu audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej pod kierownictwem prof. UEK dra hab. Artura Hołdy. Autor opracowań i artykułów z zakresu prawa bilansowego, podatkowego, a także analiz finansowych dla przedsiębiorstw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.