Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Wkrótce wejdą w życie przepisy umożliwiające zwrot podatku VAT zapłaconego w naszym kraju przy zakupie towarów i usług bezpośrednio przez siły zbrojne poszczególnych państw NATO. Ponadto złagodzone zostaną wymogi formalne dotyczące składania wniosków o taki zwrot.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Sprawdź, jakie są zasady przyspieszonego zwrotu VAT (40 dni i 25 dni)
Zwrot otrzymanej nadwyżki VAT przez gminy dla swoich jednostek organizacyjnych
Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, który powstał w podlegającym mu resorcie, przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Zakłada on zmiany w rozporządzeniu MF z 29 czerwca 2022 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług siłom zbrojnym, wielonarodowym kwaterom i dowództwom, towarzyszącemu im personelowi cywilnemu, członkom ich rodzin oraz jednostkom dokonującym nabycia towarów lub usług na rzecz sił zbrojnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1380).
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu, obecnie w przypadku pobytu sił zbrojnych Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego w Polsce, siły te mogą korzystać z przywilejów podatkowych w formie zwrotu podatku zawartego w cenie nabytych towarów i usług. Jednakże w takim przypadku zwrot podatku VAT przysługuje organowi wojskowemu, który nabył na terytorium kraju towary i usługi na rzecz tych sił zbrojnych państw NATO lub też zwrot podatku VAT przysługuje dowództwom sojuszniczym. Na podstawie obowiązujących przepisów nie jest zatem możliwy zwrot zapłaconego podatku VAT od towarów i usług zakupionych bezpośrednio przez siły zbrojne państw NATO. Zwiększenie liczebności sił zbrojnych NATO stacjonujących na terenie Polski na przestrzeni ostatnich lat oraz zmiana charakteru tej obecności z krótkotrwałej, związanej w przeważającej mierze ze wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi, na długotrwałą, wynikającą ze wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa – przekłada się na wzrost skali zakupów dokonywanych przez siły zbrojne NATO bezpośrednio na rynku cywilnym, poza systemem wsparcia państwa-gospodarza.
W celu wyeliminowania wątpliwości dotyczących właściwego urzędu skarbowego w zakresie składanych wniosków o zwrot podatku VAT przez Dowództwa Sojusznicze sił zbrojnych państw NATO lub przez siły zbrojne państw NATO, bądź siły zbrojne państw członkowskich UE – w projektowanym rozporządzeniu zmieniającym określono, że organem właściwym do składania tych wniosków będzie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
W znowelizowanych przepisach zaproponowano także zmiany dotyczące nabywanych przez stacjonujące w Polsce siły zbrojne państw sojuszniczych NATO paliw, olejów i smarów. Obecnie zwrot VAT obejmuje tylko tego rodzaju produkty przeznaczone do użytku w służbowych pojazdach, statkach powietrznych i okrętach tych sił lub ich personelu cywilnego. Po zmianach będzie on możliwy także w odniesieniu do paliw, olejów i smarów, które są używane przez wskazane podmioty do użytku służbowego w agregatach prądotwórczych oraz grzewczych.
W ocenie projektodawców, na gruncie dotychczasowych regulacji problemem była także konieczność sporządzania i dołączania do wniosków o zwrot VAT listy personelu sił zbrojnych państw NATO lub sił zbrojnych państw członkowskich oraz towarzyszącego im personelu cywilnego. W nowych przepisach wskazany problem rozwiązano w ten sposób, że powyższy obowiązek zastąpiono wymogiem dostarczenia w tym celu fiskusowi ogólnej informacji o liczbie personelu sił zbrojnych oraz towarzyszącego im personelu cywilnego.
Rozporządzenie zmieniające, o którym mowa, ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.