Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Czasem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może okazać się niewystarczające ze względów biznesowych lub nieefektywne ze względu na zmieniające się otoczenie prawnopodatkowe. Wtedy warto pomyśleć nad przekształceniem jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. Trzeba jednak mieć na uwadze konsekwencje podatkowe związane z takim przekształceniem. Sprawdź więcej na ten temat.
Takie przekształcenie jest dopuszczalne w świetle Kodeksu Spółek Handlowych. Warto jednak podkreślić, że Kodeks Spółek Handlowych dopuszcza przekształcenie JDG wyłącznie w spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną.
Przedsiębiorcy, którzy rozważają przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę
z o.o. powinni mieć na uwadze konsekwencje podatkowe z tym związane.
Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. jest neutralne na gruncie podatków dochodowych oraz VAT. Zasada neutralności nie znajdzie jednak zastosowania do podatku PCC. W przypadku przekształcenia JDG w spółkę z o.o. należny podatek wynosi 0,5% wartości kapitału zakładowego spółki z o.o. pomniejszonego o koszty wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. PCC musi zapłacić nowopowstała spółka z o.o.
Polecamy też:
Przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę z o.o. – czy przerejestrować w ZUS pracowników
Neutralność samego przekształcenia na gruncie podatków dochodowych i VAT nie oznacza jednak, że w związku z przekształceniem można zapomnieć o rozliczeniach z tytułu podatku dochodowego i VAT. Specyficzne zasady sukcesji podatkowej, które mają zastosowanie przy przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. wymagają ostrożności
i odpowiedniego przygotowania.
W wyniku przekształcenia JDG w spółkę z o.o. nie dochodzi do pełnej sukcesji podatkowej, lecz wyłącznie do sukcesji praw. Oznacza to, że spółka z o.o. automatycznie wstępuje
w prawa wynikające z prawa podatkowego, które przysługiwały przekształcanemu przedsiębiorcy prowadzącemu JDG.
Ten automatyzm nie ma natomiast zastosowania do obowiązków wynikających z prawa podatkowego i ciążących na przedsiębiorcy w związku z prowadzoną przez niego jednoosobową działalnością gospodarczą.
Wprawdzie Ordynacja podatkowa przewiduje odpowiedzialność nowopowstałej spółki
z o.o. za zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzeniem JDG, jednak jest to odpowiedzialność, która nie dotyczy bieżących zobowiązań lecz zaległości i wymaga wydania przez organ odpowiedniej decyzji.
W ustawie o podatkach dochodowych i VAT nie ma regulacji, które określają zasady dokonywania rozliczeń na przełomie zmiany formy prawnej. Stąd w praktyce sporo jest niejasności i trudności w tym zakresie.
Z naszych doświadczeń wynika, że najczęściej wątpliwości budzą:
Polecamy poradę video:
Spółka z o.o. a Polski Ład. Kiedy warto pomyśleć o założeniu spółki z .o.o.
Katarzyna Chrapowicka - dyrektor w Andersen w Polsce
Maciej Stępień – starszy konsultant podatkowy w Andersen w Polsce
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.