Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców, zwłaszcza w kontekście możliwości skorzystania z CIT estońskiego. Zgodnie z wyrokiem WSA we Wrocławiu, spółka z o.o. powstała z przekształcenia JDG może zostać traktowana jako podatnik rozpoczynający działalność, co umożliwia jej korzystanie z niższej stawki CIT oraz preferencji w zatrudnieniu. Jednak stanowisko organów podatkowych w tej kwestii jest odmienne, co może prowadzić do sporów. Sprawdź, jak to może wpłynąć na Twoje rozliczenia firmę.
Spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej i wybrała opodatkowanie tzw. CIT estońskim. Potwierdziła, że spełnia warunki opisane w art. 28j ust. 1 pkt 2, pkt 4-7 ustawy o CIT. Miała jednak wątpliwości, w jaki sposób musi spełniać warunek zatrudnienia (określony w art. 28j ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT), a to ze względu na modyfikację z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, który odmiennie reguluje ten warunek w przypadku podatnika rozpoczynającego działalność.
Powstał problem: czy spółka z o.o., która powstała z przekształcenia JDG, może być uznana za podatnika rozpoczynającego działalność, w rozumieniu art. 28j ust. 2 ustawy o CIT?
W ocenie spółki, w tej sytuacji spółka może zostać uznana za podatnika rozpoczynającego działalność (w rozumieniu art. 28j ust. 2 ustawy o CIT). Tym samym znajdzie zastosowanie art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, a więc brak obowiązku zatrudnienia w roku rozpoczęcia działalności, z zastrzeżeniem zwiększania zatrudnienia począwszy od drugiego roku podatkowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.