Strona przegrywająca proces nie musi zwracać stronie wygrywającej kosztów VAT naliczonego przez adwokata z wyboru, który prowadził sprawę – orzekł Trybunał Konstytucyjny 7 kwietnia 2016 r.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku o sygn. akt SK 67/13 nie zgodził się z tezami zawartymi w rozpatrywanej skardze konstytucyjnej. Zarzucano w niej, że przepisy procedury cywilnej naruszają prawo do sądu, w szczególności prawo dostępu do sądu oraz sprawiedliwej procedury.
Trybunał uznał, że zakwestionowany art. 98 § 3 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego w związku z § 2 ust. 3 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu nie narusza art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.
Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może przesunąć zatrudnionemu termin zaplanowanego wypoczynku. Przedsiębiorca, który zwróci pracownikowi koszty biletów lotniczych, poniesione wydatki może zaliczyć do kosztów podatkowych.
W związku z nagłą sytuacją w firmie, pracodawca przesunął pracownikowi o 18 dni termin urlopu wypoczynkowego. Zatrudniony wystąpił z podaniem o zwrot wydatków za wykupione bilety lotnicze dla niego i jego rodziny. Pracodawca zapytał ministra finansów, czy może zaliczyć do kosztów podatkowych zwrot wydatków za przesunięty urlop pracownika.
Pytanie do eksperta: Jakich obowiązków trzeba dopełnić, aby pracodawca bez obaw mógł zaliczyć wydatki związane z przesunięciem urlopu pracownikowi w koszty podatkowe?
Szymon Dalcdoradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Dalc i Ochocki – Doradcy sp. z o.o.
Co do zasady, zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu odbycia jazd lokalnych i zamiejscowych prywatnym samochodem podlega opodatkowaniu.
Z powodu niespodziewanego zwiększenia ilości zamówień w firmie, pracodawca przesunął pracownikowi o 18 dni termin urlopu wypoczynkowego. Zatrudniony wystąpił z podaniem o zwrot wydatków za wykupione na pierwotny termin urlopu bilety lotnicze dla niego i jego rodziny.
Pracodawca zapytał ministra finansów, czy może zaliczyć do kosztów podatkowych zwrot wydatków za przesunięty urlop pracownika.
Podwładnemu przebywającemu w krajowej podróży służbowej szef zamiast wypłacać diety, może na podstawie faktur zwrócić w całości pieniądze za całodzienne posiłki. Takie wydatki firma zaliczy w koszty podatkowe. Z kolei dla pracownika taki zwrot nie generuje przychodu ze stosunku pracy.
Sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku orzekł, że koszty wyżywienia pracowników w podróży służbowej są kosztami prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę, a nie przychodem pracowników, który podlegałby opodatkowaniu. Pytanie do eksperta: Czy z takim stwierdzeniem można się zgodzić? Odpowiada Szymon Dalc, doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Dalc i Ochocki – Doradcy sp. z o.o.
Zwrot kosztów gwarancyjnych związanych z wymianą poduszek powietrznych w samochodach ma charakter odszkodowania. Nie może być zatem uznana za koszt uzyskania przychodów. Dotyczy to też sytuacji, gdy wady w dostarczonych produktach nie zostały stwierdzone.
Sprawa dotyczyła spółki, zajmującej się produkcją oraz sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych (w tym poduszek powietrznych do samochodów). Kontrola skarbowa wykazała, że firma nieprawidłowo zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wydatki dotyczące zwrotu kosztów gwarancyjnych wymiany wadliwych poduszek powietrznych do samochodów.
Organy podatkowe uznały, przez zaliczenie do kosztów odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów.
Zwrot kosztów za nocleg podwładnego, który nie jest w podróży służbowej, będzie stanowił dla niego przysporzenie majątkowe. Pracodawca powinien zaliczyć je do przychodów ze stosunku pracy i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Czy pracodawca narazi się organom podatkowym, jeśli nie rozpozna po stronie pracownika przychodu związanego ze zwrotem kosztów noclegów?
Wyrok komentuje Katarzyna CieślaDział Prawa Podatkowego i Administracyjnego, Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy
Telepraca nie jest zjawiskiem nowym, jednak może przyczynić się do znacznych redukcji kosztów w firmie. Dlatego warto poznać podstawowe zasady dotyczące opodatkowania telepracowników i rozliczania wypłacanych im świadczeń. O szczegółach przeczytasz w tekście.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip