Zwolnienie ze składek ZUS, czy dofinansowanie wynagrodzeń – m.in. z takich form pomocy w ramach tarczy antykryzysowych korzystali przedsiębiorcy. Teraz pojawia się wiele pytań związanych z rozliczaniem przyznanych świadczeń, np. odnośnie przychodu podatkowego i kosztów uzyskania przychodów. Poznaj wyjaśnienia ekspertów.
Pytanie: Otrzymaliśmy zwolnienie ze składek ZUS w wysokości 50% z ZUS oraz dofinasowanie do wynagrodzeń za okres maj–czerwiec 2020 r. z FGŚP. Kwota dofinansowania zawiera również wartość składek na ubezpieczenie po stronie pracodawcy. Czy otrzymane kwoty potraktować jako pozostałe przychody operacyjne do opodatkowania? I nic ponadto. Czy też otrzymane kwoty potraktować jako przychody nieopodatkowane, ale dofinasowane wynagrodzenia zwolnione składki ZUS jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodu? Czy w naszym przypadku, gdy otrzymaliśmy 50% zwolnienia składek z ZUS, musimy zwrócić wartość składek ZUS po stronie pracodawcy ujętych w dofinasowaniu za maj 2020 roku?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że przedsiębiorca, który uzyskał zwolnienie z opłacania należności składkowych za marzec, kwiecień lub maj 2020 roku – otrzymał pomoc publiczną.
Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne to jedna z najpopularniejszych form wsparcia ujęta w tarczy antykryzysowej. Płatnikom składek po spełnieniu warunków określonych w ustawie przysługiwało nawet trzymiesięczne zwolnienie z należności wobec ZUS. To już ostatni moment, aby skorzystać ze zwolnienia.
Na podstawie tarczy antykryzysowej firmy mogą liczyć na zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec − maj 2020 roku. W praktyce sporo wątpliwości powoduje poprawne sporządzanie listy płac.
W przypadku firm zatrudniających od 10 do 49 osób zwolnieniem jest objęte 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc. Sprawdźmy na przykładzie, jak wyliczyć listę płac.
Prawo do zwolnienia ze składek ZUS to jedna z form pomocy państwa z związku z panującą epidemią. Jednak ze zwolnienia ze składek nie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Wykluczeni są przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start. Tarcza 3.0. da możliwość również i tym osobom skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS.
Przedsiębiorcy uprawnieni do zwolnienia ze składek ZUS, którzy zapłacili składkę za marzec 2020 roku, mogą ją odzyskać pod warunkiem, że wniosek o zwrot nadpłaty złożą przed upływem terminu płatności składek za kwiecień. Muszą się jednak spieszyć, ponieważ terminy te upływają odpowiednio 11 i 15 maja.
Jak mam rozliczyć w kosztach wynagrodzenie pracownika w sytuacji zwolnienia z ZUS za miesiące maj-kwiecień 2020 roku na podstawie ustawy antykryzysowej. Czy w obecnej sytuacji powinnam odliczyć tylko wynagrodzenie netto pracownika, a w przypadku pracodawcy nic nie odliczać?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip