Przed upływem 5-letniego terminu przedawnienia organy skarbowe będą mogły dochodzić należności podatkowych także z przedmiotu hipoteki czy zastawu skarbowego. Po tym okresie zobowiązanie przedawni się - zakłada senacki projekt zmian w Ordynacji podatkowej, który w tym tygodniu wpłynął do Sejmu.
Przygotowany przez senatorów projekt jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 października 2013 r. (sygn. akt SK 40/12). Trybunał orzekł, że art. 70 § 6 Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1998 r. do 31 grudnia 2002 r. - jest niezgodny z art. 64 ust. 2 Konstytucji RP. Choć przepis został zmieniony, to nadal może być podstawą orzeczeń i decyzji, stąd konieczność wydania wyroku przez Trybunał.
Organ podatkowy, na wniosek podatnika, może zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, jeżeli pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy. Jak powinien wyglądać taki wniosek? Zobacz wzór.
Urząd skarbowy musi powiadomić podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia przed jego upływem. Taki obowiązek wynika z ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa, Kodeks karny skarbowy oraz Prawa celnego, która wchodzi w życie 15 października.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis, zgodnie z którym nie przedawniają się zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką, jest niezgodny z konstytucją.
8 października Trybunał Konstytucyjny orzekał o konstytucyjności przepisów Ordynacji podatkowej regulujących możliwość zastosowania zabezpieczenia na majątku podatnika w czasie kontroli podatkowej oraz przedawnieniu się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym.
Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Wprowadza ona instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w podatku VAT sprzedawcy w przypadku dostaw niektórych wyrobów stalowych (nieobjętych mechanizmem odwrotnego obciążenia), paliwa i złota nieobrobionego.
Polska będzie współpracować z innymi państwami przy wymianie informacji o zobowiązanych do płacenia podatków, powiadamianiu o dokumentach oraz dochodzeniu lub zabezpieczaniu należności pieniężnych, w tym podatków i ceł każdego rodzaju – postanowił w piątek Sejm.
Jeżeli wobec podatnika, który nie zapłacił podatku zostanie wszczęte postępowania karne, powoduje to zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego lub celnego. Będzie to możliwe tylko wtedy, jeżeli podatnik zostanie odpowiednio wcześniej o tym poinformowany.
W piątek 30 sierpnia Sejm poparł poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy - Ordynacja podatkowa,ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz ustawy - Prawo celne.
Ocena, czy w danej sprawie zachodzą okoliczności, które mogą być uznane za ważny interes podatnika lub interes publiczny, należy do organu podatkowego rozstrzygającego o przyznaniu odroczenia lub rozłożenia płatności podatku na raty - czytamy w odpowiedzi ministra finansów na interpelację nr 17659.
Organ podatkowy na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może:
Sprawdź, jak złożyć wniosek o rozłożenie na raty lub umorzenie zobowiązania podatkowego.
Urząd skarbowy będzie miał obowiązek powiadomienia podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia przed jego upływem – taką decyzję podjął w piątek Sejm.
W piątek Sejm przyjął nowelizację Ordynacji podatkowej, Kodeksu karnego skarbowego oraz Prawa celnego, która realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca 2012 r. (sygn. akt P30/11).
Organy podatkowe lub celne będą musiały wcześniej zawiadomić podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia – zakłada senacki projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa, ustawy Kodeks karny skarbowy oraz ustawy Prawo celne, którym zajmuje się Sejm.
Projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca 2012 r. Trybunał zakwestionował wówczas przepis, który zawiesza termin przedawnienia podatku w wyniku wszczęcia postępowania karno-skarbowego, o czym podatnik nie jest informowany do dnia upływu ustawowego terminu przedawnienia.
Organy podatkowe mają 5 lat na skontrolowanie tego, czy podatnik prawidłowo naliczył i zadeklarował podatek. Przedawnienie zobowiązania powoduje, że postępowanie podatkowe nie może się już toczyć.
Możliwość skontrolowania przez organy podatkowe prawidłowości samoobliczenia i zadeklarowania zobowiązania podatkowego przez podatnika jest ograniczona czasowo – wyjaśnił WSA w Łodzi.
Pytanie do eksperta: Jakie znaczenie dla podatników ma wydany wyrok? Czy kontrola nie będzie mogła dotyczyć przedawnionych zobowiązań podatkowych?
Komentuje Aneta Drosik, doradca podatkowy, Dział Prawa Podatkowego i Administracyjnego w Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.
W niektórych przypadkach termin przedawnienia zobowiązań podatkowych zostanie wydłużony z 3 do 5 lat – zakłada nowelizacja Ordynacji podatkowej. Rządowe Centrum Legislacji domaga się wyjaśnień, jakie konkretne przyczyny spowodują wydłużenie terminu przedawnienia.
Obecnie zobowiązanie podatkowe, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca go została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wkrótce ma się to zmienić.
Wprowadzenie instytucji odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy w transakcjach niektórymi wyrobami stalowymi i złotem nieobrobionym - to jedna z propozycji przyjętego 2 lipca przez Rząd projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa.
Głównym celem projektu przygotowanego przez resort finansów jest walka z oszustwami podatkowymi, które polegają na uchylaniu się od zapłaty VAT lub jego wyłudzaniu.
Sprawdź też:
Zastosowanie środka egzekucyjnego przerywa termin przedawnienia zobowiązania wobec skarbówki. Jednak taka czynność jest skuteczna tylko wówczas, gdy podatnik zostanie zawiadomiony przez organy o podjęciu egzekucji przed terminem przedawnienia – wyjaśnił NSA w uchwale z 3 czerwca 2013 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip