Jak wyjaśnił NSA datą, w której doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia jest dzień, w którym zastosowano środek egzekucyjny, a nie dzień, w którym o czynności tej zawiadomiono podatnika. Poznaj szczegóły wyroku.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy następuje przerwanie biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Polecamy też:
Fiskus wciąż może wszczynać postępowania karne skarbowe po to, aby zawieszać bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Dlatego konieczne są zmiany w Ordynacji podatkowej, o co apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich. Resort finansów zapowiada nowelizację Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2026 r. Sprawdź szczegóły planowanych rozwiązań.
Zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego od dnia wniesienia skargi do sądu administracyjnego do dnia doręczenia organowi podatkowemu odpisu orzeczenia sądu administracyjnego ze stwierdzeniem jego prawomocności jest zgodne z Konstytucją 12 grudnia 2023 r. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku o sygn. SK 110/20. Poznaj szczegóły wyroku i komentarz eksperta KPMG.
Poznaj szczegóły wyroku Trybunału Konstytucyjnego odnośnie tego, czy zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego od dnia wniesienia skargi do sądu administracyjnego do dnia doręczenia organowi podatkowemu odpisu orzeczenia sądu administracyjnego ze stwierdzeniem jego prawomocności jest zgodne z Konstytucją.
Wyrok komentuje Grzegorz Grochowina, Deputy Director, Szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Dziale Doradztwa Podatkowego w KPMG w Polsce.
Faktury wystawione z naruszeniem terminu, na ogólnych zasadach, pozwalają na odliczenie podatku w nich naliczonego. Nie istnieje bowiem przepis, który wyłączałby lub ograniczał prawo do odliczenia naliczonego podatku z faktur wystawionych z naruszeniem terminu.
Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje m.in.: wyłączenie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego przez dodatkowe grupy podatników oraz obniżenie wysokości dodatkowego zobowiązania podatkowego do 15% w przypadku, gdy podatnik złoży korektę deklaracji podatkowej w trakcie kontroli celno-skarbowej. Sprawdźmy, co w praktyce oznaczają te przepisy.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział:
W przypadku zobowiązania podatkowego płaconego poleceniem przelewu, w kolumnie „Dochody wykonane" sprawozdania Rb-27S wykazuje się dane - w dacie obciążenia rachunku podatnika.
Zgodnie z podstawową zasadą, zobowiązanie podatkowe przedawnia się po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Tym samym, przykładowo podatek dochodowy od osób fizycznych za rok 2010, przedawni się z dniem 2 stycznia 2017 r. (z uwagi na fakt, że 31 grudnia 2016 r. to sobota). Niemniej, mając na uwadze ostatnie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie nadawania podatkowym decyzjom nieostatecznym rygoru natychmiastowej wykonalności w sytuacji zbliżającego się upływu przedawnienia zobowiązania, realny wymiar przyjmuje ryzyko wydłużania terminu przedawnienia o kolejne 5 lat.
ZAS-HZ (1) - Zaświadczenie o wysokości zobowiązania podatkowego (zaległości podatkowych), kosztów upomnienia, kosztów egzekucyjnych, zabezpieczonych hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym
ORD-TK (4) - Informacja o umowach mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego innych osób
Nowe zaświadczenia umożliwią m.in. uzyskanie byłym wspólnikom uzyskanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych rozwiązanej spółki cywilnej. Takie zmiany wprowadza projekt rozporządzenia w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe. Dowiedz się więcej.
Określone zostały wzory zaświadczeń, rejestru zaświadczeń prowadzonych przez urzędu skarbowe, ewidencji przekazanych lub otrzymanych informacji w sprawach zaświadczeń, a także oświadczenia małżonka podatnika o pozostawaniu z podatnikiem we wspólności majątkowej.
O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w ciągu najbliższych pięciu latach. Okres przechowywania dokumentacji podatkowej w takiej sytuacji będzie dłuższy.
Strata podatkowa jest elementem kalkulacyjnym podatku w następujących po sobie kolejnych pięciu latach podatkowych, w których jest odliczana, a nie zobowiązaniem podatkowym za dany rok w którym wystąpiła. Nie można więc mówić o jej przedawnieniu.
Tak wyjaśniła Izba Skarbowa w Katowicach.
Proponujemy, aby nie można było narażać podatnika, przedsiębiorcy na ekonomiczną ruinę poprzez zajmowaniem jego majątku tylko dlatego, że urzędowi nie starczyło ustawowego czasu na rozstrzygnięcie kwestii – powiedział Prezydent Komorowski, podpisując projekt zmienionej Ordynacji podatkowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip