W twojej firmie pracownicy są zatrudnieni na zastępstwo? A może na podstawie umów zawartych na podstawie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych? Jeżeli tak, sprawdź jakie zmiany zostały przygotowane dla tych osób. Dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie.
W dniu dzisiejszym Sejm zajmie się prezydenckim i rządowym projektem Kodeksu pracy. Pierwszy z nich przewiduje elastyczne rozwiązania dla rodziców i możliwość skorzystania z uprawnień rodzicielskich dla osób, które nie są zatrudnione na umowę o pracę. Drugi z kolei przewiduje 33 miesięczny limit w zawieraniu umów na czas określony i wprowadzenie takich samych okresów wypowiedzenia tych umów jak w przypadku umów na czas nieokreślony.
Dnia 1 stycznia 2016 r. mają wejść w życie przepisy, które ograniczą zakres i czas przechowywania dokumentacji pracowniczej. Na zmianach skorzystają pracodawcy. Dowiedz się więcej na ten temat.
Zaprojektowane w Kodeksie pracy przepisy określają nowe okresy przechowywania dokumentacji, zróżnicowane w zależności od rodzaju dokumentu i jego przydatności do celów bieżących, do dochodzenia roszczeń ze stosunku pracy oraz dla celów emerytalno – rentowych. Zakładają one znaczne ograniczenie liczby dokumentów, które mają być objęte obligatoryjnym przechowywaniem przez okres 50 lat.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw został przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki razem z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Dokument został przekazany do konsultacji publicznej, a uwagi do niego można zgłaszać do 4 maja 2015 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip