Pracownik w wieku 24 lat w sierpniu br. złożył oświadczenie o niepobieraniu zaliczki na podatek dochodowy. W październiku br. miał 2 dni zwolnienia lekarskiego (w tym roku jeszcze nie chorował). Czy od wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie podatnik ma naliczać zaliczkę na podatek czy tylko powyżej 33 dnia? Podatnik zatrudnia 23 osoby i jest płatnikiem zasiłków ZUS.
W przypadku zastosowania zwolnienia z podatku dla przychodów otrzymywanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, suma łącznych 50% kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów zwolnionych od podatku nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 85.528 zł.
ZUS przypomina, że za osoby ubezpieczone, które nie ukończyły 26 roku życia objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, których przychody są zwolnione z PIT składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być opłacona.
Obowiązują już zmiany w PIT. Od 1 sierpnia zwolnione są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychody z umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.
Nowelizacja ustawy o PIT z 4 lipca 2019 r. wprowadza nowe zwolnienie od podatku PIT. Zwolnione będą przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychody z umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział m.in.:
jak po zmianach w PIT wyliczyć wynagrodzenie pracownika, który nie ukończył 26. roku życia,
jaka powinna być treść oświadczenia składanego przez pracownika, aby skorzystać ze zwolnienia,
jakie przychody nie są brane przy obliczaniu kwoty przychodów objętych zwolnieniem.
Nowelizacja ustawy o PIT wprowadzającą zerowy PIT dla osób do 26. roku życia została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 26 lipca 2019 r. pod poz. 1394. Zmiany wchodzą w życie już 1 sierpnia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip