Formularz ZAS-53 jest wnioskiem o zasiłek chorobowy, składanym do ZUS, jeśli jest on płatnikiem zasiłku. Wniosek ten przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, osób współpracujących z osobą prowadzącą działalność gospodarczą lub duchownych, jeśli chcą ubiegać się o wypłatę zasiłku chorobowego przy pierwszym lub kolejnym zwolnieniu lekarskim, lub zostali skierowani na kwarantannę lub izolację. Powinien go również wypełnić i złożyć ubezpieczony za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeśli otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy lub kiedy został skierowany na kwarantannę lub izolację.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie internetowej informacje, w jaki sposób należy dokumentować przebywanie osób na kwarantannie lub izolacji, w celu wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Ma to szczególne znaczenie dla osób poddanych takim ograniczeniom w związku z COVID-19 oraz dla ich pracodawców.
Wniosek o udzielenie wyjaśnień/ Wniosek o wydanie decyzji/ Skarga w sprawie prawa do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego
Zaświadczenie płatnika składek.
Aby ZUS ustalił prawo do zasiłku pracownikowi, musi otrzymać wniosek o zasiłek. W czasie trwania zatrudnienia, w imieniu pracownika, Ty składasz do ZUS wniosek o zasiłek. Wnioskiem tym – w przypadku pierwszego zwolnienia lekarskiego – jest Zaświadczenie płatnika składek Z-3.
Czy wspólnik spółki cywilnej przebywający aktualnie na zwolnieniu chorobowym, ma możliwość skorzystania ze świadczenia postojowego?
Poniżej przedstawiamy zasady wyliczania zasiłku chorobowego przedsiębiorcy w 6 opcjach, w zależności od tego, kiedy powstało prawo do zasiłku. Omawiamy również kwestie związane z ustalaniem podstawy wymiaru zasiłku w razie przepracowania mniejszej lub większej niż połowa części miesiąca, wyliczanie podstawy wymiaru zasiłku po przerwie w niezdolności do pracy, dokumenty wymagane dla podjęcia wypłaty zasiłku przez ZUS, a także pomniejszania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc, w którym przedsiębiorca pobierał zasiłek. Wszystko na praktycznych przykładach.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip