Resort finansów przygotował projekt zmian w Polskim Ładzie. Projekt przenosi do ustawy o PIT postanowienia rozporządzenia ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy. We wtorek projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. Poznaj szczegóły.
Zastanawiasz się, czy wydatek na zaliczkę potwierdzony fakturą może być uznany za koszt podatkowy już w momencie jego poniesienia? Nasz ekspert odpowie na to pytanie, przybliżając również stanowisko fiskusa w tej sprawie.
Z reguły wpłacenie zaliczki potwierdzone zostaje fakturą. Powstaje zatem podstawowe z punktu widzenia podatków dochodowych pytanie, czy tego rodzaju wydatek może być uznany za koszt podatkowy już w momencie jego poniesienia. Sprawdź, jak w praktyce rozliczać zaliczki w kosztach uzyskania przychodów.
Pandemia koronawirusa spowodowała u wielu polskich przedsiębiorców problemy finansowe. Przez to wiele firm nie jest w stanie wywiązywać się ze zobowiązań umownych względem swoich kontrahentów albo świadomie odstępuje od wykonania tych umów, ze względu na trudną sytuację na rynku. Często wiąże się to z utratą wpłaconych zaliczek oraz zadatków, co nie pozostaje bez wpływu na rozliczenia podatkowe i księgowe tych podmiotów.
Z artykułu dowiesz się:
Rozporządzeniem z 19 listopada 2020 r. minister finansów przedłużył termin przekazania do urzędu skarbowego zaliczek na podatek PIT i zryczałtowanego podatku PIT.
Płatnicy, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii koronawirusa, do 20 sierpnia 2020 r. mają czas na zapłatę zaliczek na PIT pobranych w marcu. To samo dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip