Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r., poz. 288 i wszedł w życie 29 lutego 2024 roku
W związku ze Świętami Bożego Narodzenia wielu pracodawców przekazało swoim pracownikom upominki, m.in. karty podarunkowe. Obowiązek naliczenia od nich wpłat do PPK zależy od tego, czy stanowią one wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK.
Do 31 grudnia 2020 r. pracodawcy tworzący ZFŚS są zobligowani do skorygowania odprowadzonych odpisów „socjalnych” w sytuacji, gdy oszacowany na początku roku stan zatrudnienia różni się od faktycznej liczby zatrudnianych osób. Niektóre podmioty muszą dokonać dwukrotnej korekty odpisów. Skorzystaj z przykładów, aby sporządzić prawidłowe wyliczenia.
Jeżeli tworzysz ZFŚS, to masz obowiązek przekazać roczny odpis na ZFŚS w dwóch ratach. Sprawdź na przykładzie, jak ustalić odpis na ZFŚS, jeżeli była zmiana w liczbie zatrudnionych.
W 2020 roku wzrosły odpisy i zwiększenia na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zakładowy. Sprawdź, o ile.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Firmy, które mają ZFŚS mają obowiązek do końca września rozliczyć się z wpłat na konto tego funduszu. Za podstawę naliczania odpisów przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie z drugiego półrocza 2010 r., ogłoszone przez prezesa GUS, czyli 2.917,14 zł. Sprawdź na przykładzie, jak wyliczyć odpis.
Kwota odpisu podstawowego określa dla Twojej firmy minimalny obowiązkowy odpis na ZFŚS w danym roku w przeliczeniu na jednego pracownika. Jeżeli w Twojej firmie został utworzony ZFŚS, to w danym roku musisz przelać na konto ZFŚS kwotę odpowiadającą liczbie zatrudnionych pracowników na dzień 31 grudnia w danym roku pomnożoną przez kwotę przypadającą na jednego zatrudnionego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip