Branżę usług księgowych czeka wielka rewolucja, a jej pierwsze sygnały już widać. Obecnie księgowy koncentruje się na porządkowaniu faktur, wpisywaniu ich do systemu księgowego, rozliczaniu należności firm, sprawdzaniu i analizowaniu rachunków oraz innych danych księgowych, a następnie wyliczaniu podatków i sporządzaniu raportów. Wcześniej przedstawiciele tego zawodu postrzegani byli jako „strażnicy faktur”, co oznaczało, że kontrolowali tylko formalny aspekt dokumentacji. Obecnie oczekuje się od nich opieki nad całym obszarem związanym z finansami. Czy cyfryzacja wpłynie na konieczność zmiany kompetencji księgowych? Czy zmieni się postrzeganie tego zawodu?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak obecnie zmienia się rola księgowych i jak cyfryzacja wpłynie na zawód księgowego.
Polecamy też:
Zakres ubezpieczenie OC biura księgowego
Oglądaj szkolenia online:
Jak radzić sobie ze stresem w pracy księgowego? Część 1.
Wciąż analizowane jest wprowadzanie KSeF etapami, ewentualne zmiany w schemie będą możliwe w przyszłości, a nie w momencie wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Sprawdź podsumowanie dotychczasowych konsultacji w sprawie obowiązkowego KSeF.
Pierwsze konsultacje w Ministerstwie Finansów już za nami. Przedstawiamy podsumowanie odbytych spotkań i wniosków, jakie z nich płyną:
1. Nie nastąpią żadne kluczowe zmiany w schemie i zasadach funkcjonowanie KSeF
MF, pomimo wielu postulatów środowiska przedsiębiorców, definitywnie odrzuciło możliwość odejścia od powiązania daty przesłania faktury jako daty jej wystawienia. Postulat branży paliwowej wprowadzania faktury do KSeF w terminie, np. 3 dni w stylu BANKU FAKTUR, a klientom wydawane w trybie, jak dotychczas, niestety przepadł.
2. Błędy semantyczne w schemie
Zasygnalizowano potrzebę analizy kwestii błędów semantycznych w schemie przy wysyłaniu faktury via API – w tym pokazywanie pierwszego błędu, który spowodował odrzucenie faktury,
3. Tryb offline a KSeF
Będzie możliwość stosowanie trybu offline po doprecyzowaniu zasad jego używania w sytuacjach wystawiania faktur tzw. przy kasie.
Po przeczytaniu tekstu:
Polecamy w Portalu FK:
Resort finansów przygotuje podręcznik na temat Krajowego Systemu e-Faktur
Klient biura rachunkowego a KSeF – szkolenie online
Kod QR na fakturze wystawionej w KSeF: Nowy obowiązek dla podatników
Faktury dokumentujące nietransakcyjne WDT – czy trzeba wystawiać w KSeF
W Ministerstwie Finansów trwają konsultacje w sprawie KSeF. Pisaliśmy o tym w tekście:
Przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni (art. 23 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców).
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 25 ust. 1 ww. ustawy).
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:
1) może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;
2) może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3) może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
4) ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
6) może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą;
8) może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego, o którym mowa w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw
(art. 25 ust. 2 wskazanej ustawy Prawo przedsiębiorców).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy można wystawić fakturę sprzedaży dla nabywcy, który obecnie ma zawieszoną działalność gospodarczą.
Polecamy też:
Jak krok po kroku zawiesić działalność gospodarczą
Zawieszenie działalności gospodarczej – co z pracownicą na urlopie macierzyńskim
Przedsiębiorca wystawił fakturę, ale po jakiś czasie okazało się, że musi ją poprawić. Czy może ją skorygować do zera i wystawić nową fakturę? Czy takie postępowanie jest błędem? W jakich sytuacjach podatnicy mogą wystawiać faktury korygujące? Kiedy nie jest dopuszczalne wystawianie faktur korygujących do zera?
Przeczytaj także:
Jakie zmiany wejdą w życie poza Krajowym System e-Faktur od 1 stycznia 2022 r.
Czasem po wystawieniu faktury może się okazać, że trzeba ją poprawić. Będzie tak, przykładowo, gdy po wystawieniu faktury podatnikowi udzielono rabatu. Zdarza się, że sprzedawca koryguje fakturę do zera i wystawia nową fakturę. Trzeba jednak uważać, aby nie doszło do nadużywania wystawiania faktur korygujących do zera.
W określonych przypadkach podatnicy mają obowiązek wystawiać faktury korygujące (art. 106j ustawy o VAT).
Kiedy wystawimy fakturę korygującą?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.