Pytanie: Pracownik zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku kierownika zakładu pracy otrzymał wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. W wypowiedzeniu zaproponowano mu stanowisko kierownika produkcji. Obniżeniu uległo też wynagrodzenie. Pracownik odmówił przyjęcia zaproponowanych mu warunków i umowa rozwiąże sie z upływem okresu wypowiedzenia. Czy w związku z tym zakład pracy będzie zobowiązany wypłacić mu odprawę pieniężną? Na stanowisko kierownika zakładu nie została zatrudniona inna osoba?
Pytanie: Pracownik telefonicznie w poniedziałek poinformował pracodawcę. że jest chory, i do końca tygodnia przebywać będzie na zwolnieniu. W kolejny poniedziałek zadzwonił do pracodawcy i poinformował go, że otrzymał zwolnienie na okres 30 dni. We wtorek zwolnienie zostało dostarczone pocztą do pracodawcy, ale obejmuje okres nieuwzględniający tygodnia poprzedniego. Do chwili obecnej (10 dni od 1. dnia nieobecności) pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego za 1. tydzień swojej absencji. Proszę o informację, czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego obecnie na 30-dniowym zwolnieniu lekarskim z powodu niestawienia się i nieusprawiedliwienia nieobecności z 1. tygodnia? Jeżeli tak, to w jaki sposób pracodawca ma poinformować pracownika o wypowiedzeniu umowy i jakie przepisy prawa to regulują.
Pytanie: Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. W ostatnim dniu wypowiedzenia wystąpił do pracodawcy z prośbą o cofnięcie wypowiedzenia i przywrócenie go do pracy. Jeśli decyzja pracodawcy będzie pozytywna, czy 2 dni na poszukiwanie pracy należy zamienić na urlop wypoczynkowy?
Pytanie: W jaki sposób umowę o pracę pracownicy zatrudnionej obecnie na 1/2 etatu można zmienić na 1/4 etatu? Czy może to się odbyć w drodze porozumienia stron, czy należy wypowiedzieć umowę o pracę, a potem na nowo ją zatrudnić? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę o odpowiedź na pytanie, jaka odprawa z tytułu likwidacji zakładu pracy należy się pracownikowi, który przepracował w zakładzie pracy 8 lat i pół roku, ale z przerwami, tj. pracował: 1,5 roku na czas określony i po 3-miesięcznej przerwie został zatrudniony na czas nieokreślony i do czasu likwidacji zakładu pracy przepracował 7 lat. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Firma zatrudnia 9 osób. Razem jest 7,75 etatu. Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę bez obowiązku świadczenia pracy z powodu reorganizacji biura i likwidacji etatu, po przepracowaniu w naszej firmie około 13 lat. Pracownik ten ma ponad 20 lat stażu. Czy w takim przypadku należy mu się odprawa pieniężna (odszkodowanie) i w jakim wymiarze? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od października 2006 r. pracuję w niewielkiej firmie. Pracodawca był ze mnie bardzo zadowolony, pracowałam często w nadgodzinach i nie pobierałam z tego faktu żadnych pieniędzy. Traktowałam tę firmę jak swoją. Niestety jakieś 2 miesiące temu szef zaczął spoufalać się wobec mnie, dzwonił codziennie i się żalił. Wysłuchiwałam go i doradzałam. Jako dowód mam wszystkie sms-y oraz jego e-maile. Dnia 18 sierpnia 2007 r. pracodawca wyznał mi miłość. To wyznanie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i w związku z tym postanowiłam nie rozmawiać więcej na ten temat. Z powodu całej tej sytuacji bardzo źle się poczułam, gdyż pracodawca powiedział mi, żebym już więcej nie przychodziła do pracy. Ze złym stanem zdrowia udałam się do lekarza, który zalecił mi przerwę od pracy i dał zwolnienie lekarskie. Będąc na zwolnieniu lekarskim, otrzymałam od pracodawcy pismo, że zostałam ukarana karą porządkową w postaci nagany z wpisaniem do akt za niedbałe wykonanie swoich obowiązków. Całkowicie się z tym nie zgadzam (wniosłam sprzeciw), gdyż zawsze z obowiązków wywiązywałam się w 100%. Na potwierdzenie mam sms-y od szefa, który mnie chwali do momentu, gdy odmówiłam dalszej rozmowy. Obecnie pracodawca proponuje mi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i straszy, że nie wypłaci mi już wynagrodzenia za pracę. Nie chcę ugody, ponieważ to nie moja wina. Dlaczego ja mam być poszkodowaną? Jak postąpić w takiej sytuacji? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jeden z pracowników był zatrudniony w naszej firmie na umowę o pracę na czas określony (pierwsza umowa terminowa) do 30 września 2007 r. Przez niedopatrzenie ze strony działu kadr nie została sporządzona kolejna umowa o pracę. Pracownik bez uzgodnienia z pracodawcą warunków kolejnej umowy 1 października br. stawił się do pracy. Zawarła się więc między stronami umowa na skutek faktycznego dopuszczenia pracownika do pracy. Dnia 29 października br. umowa ta została potwierdzona na piśmie jako umowa na czas określony do 31 grudnia br. Pracownik odmawia jej podpisania, gdyż twierdzi, że skoro nie uzgodniono z nim terminu końcowego tej umowy w momencie przystąpienia przez niego do pracy, to umowa ta zawarła się na czas nieokreślony. Rozwiązanie jest istotne ze względu na fakt, że pracodawca chce wypowiedzieć pracownikowi tę umowę i powstaje wątpliwość, czy będzie przysługiwała mu w tej sytuacji odprawa pieniężna? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy obowiązuje rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem na podstawie porozumienia stron między zakładami pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica powróciła z urlopu wychowawczego do pracy. Ponieważ na jej miejsce firma zatrudniła inną osobę, chce wypowiedzieć jej umowę. Czy zwalnianej pracownicy należy się odprawa pieniężna? Pracownica była zatrudniona na czas nieokreślony od 2000 r. Firma zatrudnia 20 osób. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik zatrudniony od 1 lipca br. nie stawił się do pracy przez około 7 dni. W związku tym wysłałam mu zawiadomienie o rozwiązaniu umowy o pracę, podając jako przyczynę porzucenie pracy. Otrzymałam zwrotkę poświadczającą odebranie pisma, teraz chcę wystawić świadectwo pracy. Nie wiem jednak, jaką informację powinnam wpisać odnośnie urlopu? Pracownik nabył prawo do 5 dni urlopu wypoczynkowego, czy powinnam naliczyć mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy też powinnam wpisać te dni urlopu w okres, kiedy pracownik nie stawiał się w pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, który nie wykorzystał należnego urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent za urlop? Czy fakt wypowiedzenia przez szkołę takiej umowy z przyczyn likwidacji etatu może powodować zaniechanie jego wypłaty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik złożył podanie 24 kwietnia 2007 r. o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron od 30 czerwca 2007 r. Umowa o pracę zawarta była od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. Pracodawca wyraził zgodę. Czy pracownik po akceptacji pracodawcy może wystąpić z podaniem o zmianę swojej decyzji dotyczącej zwolnienia i jak pracodawca ma postąpić w tej sytuacji? Pracodawca chce zwolnić tę osobę.
Pytanie: Pracownik ma zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony z podstawą 1.400 zł. Czy można na podstawie aneksu do umowy o pracę za porozumieniem stron zmniejszyć wynagrodzenie pracownika do 936 zł (nawet na przełomie kilku dni)? - pyta kadrowa z Giżycka.
Pytanie: Pracownica otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy w tym okresie może złożyć podanie o urlop wychowawczy? Do jakiego momentu będzie go wykorzystywała? - pyta kadrowa z Sochaczewa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip