Akcjonariusze bądź udziałowcy spółek kapitałowych mają prawo do udziału w zysku rocznym przeznaczonym do podziału przez walne zgromadzenie. Przeczytaj, jakimi zasadami kierować się przy określaniu wysokości dywidendy i prawidłowym jej rozliczeniu.
Początek 2016 roku dla wielu podatników wiąże się z wypłatami, jak też otrzymywaniem dywidend z tytułu zysku osiągniętego w 2015 roku – często są to wypłaty ze spółek z siedzibą poza RP. Ustawa o CIT określa zasady opodatkowania przy wypłatach dywidend czy też ich otrzymywaniu. Artykuł 20 ust. 6 tej ustawy jest wyrazem zastosowania w krajowym porządku prawnym metody zaliczenia proporcjonalnego jako podstawowej metody unikania podwójnego opodatkowania.
Dywidenda wypłacana wspólnikowi niebędącym przedsiębiorcą nie jest świadczeniem związanym z działalnością gospodarczą i nie dotyczy jej termin 3-letni przedawnienia. Zarazem nie wolno wypłacać dywidend w trakcie likwidacji spółki z o.o.
Zmiana definicji podmiotów powiązanych kapitałowo, wprowadzenie minimalnej klauzuli zapobiegającej nadużyciom przy wypłacie dywidendy to tylko niektóre zmiany w podatkach, które wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r. Sprawdź szczegóły.
Najważniejsze zmiany, jakie zostały przewidziane w projekcie ustawy nowelizującej ustawy o podatkach dochodowych dotyczą opodatkowania odsetek, dokumentacji podatkowych oraz zwolnienia od podatku przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Projektowane zmiany są bezpośrednim następstwem zmian dyrektyw Rady Unii Europejskiego (odsetki, zwolnienie dywidend), a także wytycznych OECD (dokumentacje podatkowe).
Przekształcenie spółki może pociągać za sobą niespodziewane obciążenia podatkowe dla jej wspólników. W takiej sytuacji, warto zastanowić się nad podjęciem uchwały o wypłacie dywidendy (zysków zatrzymanych) do wspólników.
Niejednokrotnie zdarza się, że w świetle rozwoju prowadzonego biznesu wspólnicy spółek osobowych decydują się na przekształcenie w spółkę kapitałową lub w inną spółkę osobową. Krok ten jest zarówno przejawem chęci realizacji długofalowej polityki zarządczej lub inwestycyjnej, jak również ze względu na skalę działalności, może dążyć do zabezpieczenia majątku prywatnego inwestorów. Przed planowanym przekształceniem często też okazuje się, że spółka posiada wygenerowane zyski z lat poprzednich, co do których nie została jeszcze podjęta decyzja o ich przeznaczeniu. Zatem, czy wspólnicy powinni już teraz (tj. przed przekształceniem) rozporządzić tą częścią majątku oraz jakie może mieć ta decyzja konsekwencje podatkowe?
Komentuje Kamil Jastrzębski, doradca podatkowy w Accreo Tax & Legal
Akcjonariusz SKA ma obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero w dacie powstania przychodu, którą jest dzień wypłaty dywidendy – takie wyjaśnienie minister finansów zawarł w interpretacji ogólnej z 25 listopada 2013 r.
Obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej powstanie dopiero w dacie powstania przychodu, którą jest dzień wypłaty dywidendy – orzekł siedmioosobowy skład NSA w uchwale z 20 maja 2013 r.
Z punktu widzenia podatników, pewne rozczarowanie może budzić to, że NSA nie wyjaśnił wszystkich wątpliwości, związanych z opodatkowaniem PIT akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej - ocenia Monika Ławnicka, doradca podatkowy, manager w Accreo. Sąd nie odniósł się m.in. do kwestii traktowania zaliczek na dywidendy, czy możliwości potrącania jakichkolwiek kosztów związanych z przychodem z dywidendy z SKA – dodaje ekspert.
Już wkrótce ustawa o CIT wprost będzie wskazywać na obowiązek opodatkowania wypłaty dywidend w formie niepieniężnej. Ma to ukrócić unikanie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu zbywania składników majątkowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip