Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
W bieżącym numerze zajmiemy się tematem dywidendy oraz omówieniem podstawowych poję ć z nią związanych.
Czy wypłata dywidendy za lata poprzednie jest dopuszczalna.
Zwrot spółce nienależnie wypłaconej dywidendy
Wypłata nienależnej dywidendy – obowiązku zarządu
Warunki wypłaty zaliczki na poczet dywidendy
Pytanie: Na ostatnim zwyczajnym zgromadzeniu wspólników spółki z o.o. powzięta została uchwała w przedmiocie przeznaczenia części zysku spółki za ostatni rok obrotowy na poczet dywidendy dla wspólników. Po pewnym czasie okazało się, iż w uchwale błędnie określona została kwota dywidendy. Nie pozwala ona bowiem na rozdysponowanie w częściach równych pomiędzy wszystkich udziałowców spółki. Czy możliwe jest dokonanie zmiany uchwały w przedmiocie dywidendy w ciągu kolejnego roku obrotowego? Nadmienię, że spółka z o.o. posiada niezbędne środki na zwiększenie dywidendy.
Jeśli dywidenda jest dokonywana na rzecz podmiotu zagranicznego, kluczowe jest ustalenie, czy podmiot ten jest podmiotem faktycznie uprawnionym do korzystania z płatności z preferencją podatkową. W 2019 ustawodawca wprowadził dwie zasadnicze modyfikacje w zakresie opodatkowania dywidend.
Podstawowym prawem akcjonariuszy oraz udziałowców spółek kapitałowych jest prawo do udziału w zysku wypłacanych w formie dywidendy. Sprawdź, jakimi zasadami kierować się przy określaniu jej wysokości i rozliczeniu z fiskusem.
Najczęściej podmioty wypłacają dywidendy w okresie wakacyjnym. Wynika to z faktu, że między kwietniem a końcem czerwca są zatwierdzane sprawozdania finansowe jednostek i podejmowane uchwały o wypłatach dywidendy.
Jeśli sprawozdanie finansowe Twojej firmy wykazało zysk to jedną z możliwości jego podziału jest wypłata dywidendy. Poznaj zasady księgowego ujęcia dywidendy na gruncie polskim i przepisów międzynarodowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip