Zmiana stanu produktów to istotna kategoria w rachunkowości, mająca bezpośredni wpływ na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Jest ona prezentowana w rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym, jednak jej rzeczywisty charakter budzi wiele wątpliwości. Chociaż zmiana stanu produktów formalnie zwiększa lub zmniejsza przychody w ujęciu księgowym, w praktyce odnosi się do kosztów bilansowych i stanowi jedynie ich korektę.
Czy wiesz, jak przeprowadzić analizę wyniku finansowego jednostki? Skorzystaj ze wskazówek naszego eksperta. Zaprezentuj wynik finansowy wspólnikom i radzie nadzorczej.
Stabilny byt firmy i rosnące z roku na rok przychody to często wizja, która niestety nie może być zrealizowana. Wiele firm boryka się z wieloma kłopotami: od trudności w uzyskaniu kredytu bankowego, po lawinę nieściągalnych należności. W takiej sytuacji prędzej czy później może dojść do bankructwa. Aby temu zapobiec należy odpowiednio wcześnie zauważyć niepokojące symptomy.
Organizacja pozarządowa, która obok działalności statutowej prowadzi również działalność gospodarczą, ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe i sporządzać sprawozdania finansowe według zasad wymaganych dla jednostek gospodarczych. Jak ustalić wynik finansowy? Dowiedz się z komentarza eksperta.
Inwestycje to przede wszystkim aktywa finansowe, nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne, które służą osiągnięciu korzyści ekonomicznych przez jednostkę. W niektórych sytuacjach zachodzi trwała utrata ich wartości. Wówczas niezbędne jest sporządzenie odpisu aktualizującego.
Firmę obowiązują nadrzędne zasady rachunkowości, które mają na celu rzetelnie i jasno prezentować sytuację majątkową i finansową oraz zapewnić porównywalność rezultatów działalności różnych przedsiębiorstw. W ramach nadrzędnych zasad ustawy o rachunkowości dopuszczalne jest jednak przyjęcie pewnych indywidualnych rozwiązań, które mogą wpływać na poziom wyniku finansowego.
Sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe
Straty zagranicznego zakładu nie mogą pomniejszyć dochodu do opodatkowania wykazanego w zeznaniu rocznym składanym w Polsce. Dotyczy to też sytuacji, gdy z uwagi na niskie dochody oraz przedawnienie straty nie mogą być rozliczone w państwach, w których znajdują się oddziały.
Bank utworzył oddziały na terytorium Czech i Słowacji, aby prowadzić tam działalność gospodarczą. Stanowią one zakład banku w rozumieniu umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zyski przypisane zakładom są zwolnione z podatku w Polsce i podlegają opodatkowaniu wyłącznie odpowiednio w Czechach i Słowacji (tzw. metoda wyłączenia). Bank zapytał ministra finansów, czy przy obliczaniu dochodu za 2012 rok ma prawo uwzględnić straty poniesione w 2007 roku. Zdaniem banku jest to możliwe. Minister finansów uznał stanowisko za niewłaściwe. Ostatecznie sprawą zajął się NSA.
Główną częścią umów z odbiorcami są warunki handlowe. Warunki te wpływają na wynik finansowy, który osiąga firma. Zbyt liberalne podejście w tym zakresie może spowodować, że mimo wzrostu sprzedaży wynik finansowy będzie malał. Dlatego warto wdrożyć narzędzia kontrolujące efektywność kontraktów jeszcze przed ich podpisaniem. Bardzo ważne jest również analizowanie jak kontrakty są realizowane na tle przyjętych założeń. W tym artykule piszemy:
Chcąc, aby nasz firma odnosiła sukcesy, powinniśmy z dużą starannością i przejrzystością przygotowywać sprawozdania finansowej naszego przedsiębiorstwa. Dobrze zaprezentowane wyniki finansowe mogą nam nie tylko pomóc w pozyskaniu inwestorów, ale także ułatwić uzyskanie kredytu na nowe inwestycje. Tekst ten z pewnością rozwieje wątpliwości dotyczące prezentowania danych. Podpowie jak tworzyć prezentacje, aby były one jasne i przejrzyste dla odbiorcy. Ponadto przeczytamy o tym:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip