wyłączenia z ksef

  Przygotowania do KSeF. Będzie nowe rozporządzenie

Przygotowania do KSeF. Będzie nowe rozporządzenie

Ze względu na wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur niezbędne jest wydanie nowego rozporządzenia, które wprowadzi nowe przepisy do obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie korzystania z KSeF. Przyjrzyjmy się nim.

Zmiany w katalogu podmiotów uprawnionych do korzystania z KSeF

W § 3 projektu znalazły podmioty posiadające uprawnienia do korzystania z KSeF. W porównaniu z obecnym stanem prawnym projekt przewiduje rozszerzenie katalogu tych podmiotów o:

■ podatnika wskazanego przez rolnika ryczałtowego, będącego nabywcą produktów rolnych i usług rolniczych od rolnika ryczałtowego (zob. § 3 ust. 3 pkt 6 projektu) oraz

■ podmiot upoważniony do wystawiania elektronicznych faktur ustrukturyzowanych (zob. § 3 ust. 3 pkt 7 projektu).

Jednocześnie projekt rezygnuje z obecnej regulacji zawartej w § 2 ust. 4 rozporządzenia w sprawie korzystania z KSeF. Jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu, „uznano bowiem za konieczne wskazywanie, kto ma mieć uprawnienia do wystawiania i dostępu do faktur, bez automatycznego cedowania uprawnień”.

Podawanie danych unikalnych identyfikujących kwalifikowaną pieczęć elektroniczną

W § 4 projektowanego rozporządzenia określone są zasady, na jakich będą nadawane, zmieniane oraz odbierane uprawnienia do korzystania z KSeF. Większość projektowanych przepisów stanowi powtórzenie przepisów obecnie obowiązujących (zawartych w § 3 rozporządzenia w sprawie KSeF). Nowością jest wprowadzenie dodatkowego wymogu podania danych unikalnych identyfikujących kwalifikowaną pieczęć elektroniczną podmiotu uprawnionego. Podawanie tych danych ma być konieczne w przypadkach gdy pieczęć elektroniczna nie zawiera numeru identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika (zob. projektowany § 4 ust. 2 pkt 2 lit. f projektu).

Forma zawiadomienia ZAW-FA

W § 5 rozporządzenia określone są zasady, na jakich będzie możliwe nadawanie lub odbieranie uprawnień do korzystania z KSeF przez podatników niebędących osobami fizycznymi lub podmiotów niebędących osobami fizycznymi, nieposiadających możliwości uwierzytelnienia się za pomocą danych weryfikowanych za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej. Zawiadomienia takie składane są obecnie w formie papierowej na formularzu ZAW-FA.

Projekt dopuszcza możliwość składania zawiadomienia zarówno w postaci papierowej, jak również w postaci elektronicznej, a także przez e-Urząd Skarbowy (zob. § 5 ust. 1 projektu). W pozostałym zakresie zawarte w § 5 projektu przepisy będą analogiczne do obecnie obowiązujących (zawartych w § 4 rozporządzenia w sprawie KSeF).

Zmiany w przepisach określających sposoby uwierzytelniania

Przepisami § rozporządzenia w sprawie KSeF określone są zasady, na jakich uwierzytelniany jest dostęp do KSeF. Z przepisów tych wynika obecnie możliwość uwierzytelniania się za pomocą wygenerowanego przez KSeF (po uwierzytelnieniu się podatnika lub podmiotu uprawnionego na jeden z podstawowych sposobów) ciągu znaków alfanumerycznych, z wyłączeniem znaków interpunkcyjnych, przypisanego do podatnika lub podmiotu uprawnionego i jego uprawnień.

Omawiany projekt przewiduje wprowadzenie uwierzytelnienia za pomocą wytworzonego przez KSeF certyfikatu autoryzującego (zob. § 6 ust. 1 pkt 4 projektu). Będzie to certyfikat wytworzony przez KSeF powiązany z parą kluczy szyfrujących, na którą składa się klucz prywatny i klucz publiczny, przypisany do podatnika lub podmiotu uprawnionego i jego uprawnień, umożliwiający uwierzytelnienie w KSeF (zob. § 6 ust. 2 projektu).

Jak przy tym czytamy w uzasadnieniu projektu, „(…) klucz publiczny jest częścią certyfikatu cyfrowego jego właściciela i mogą go używać wszyscy zainteresowani. Jednakże klucz prywatny jest chroniony przez właściciela klucza i tylko on może się nim posłużyć. Ograniczony dostęp do klucza zapewnia ochronę komunikacji prowadzonej za jego pomocą. Właściciel certyfikatu może korzystać z zalet oferowanych przez klucze funkcji zabezpieczeń szyfrujących. Właściciel ten może na przykład używać klucza prywatnego certyfikatu do „podpisywania” i szyfrowania danych przesyłanych między użytkownikami a serwerami, takich jak wiadomości, dokumenty i kod.

Odbiorca podpisanego obiektu używa klucza publicznego znajdującego się w certyfikacie podpisującego, aby zdeszyfrować podpis. Podpisy cyfrowe zapewniają wiarygodność pochodzenia obiektów i umożliwiają sprawdzenie integralności obiektu. Certyfikat autoryzujący jest więc przypisany do podatnika lub podmiotu uprawnionego i jego uprawnień. Pozwala on na uwierzytelnienie się podatnika lub podmiotu uprawnionego w KSeF”.

Projekt zakłada ponadto, że wystawianie faktur w razie awarii KSeF oraz w tzw. trybie offline będzie wymagać uwierzytelnienia się przy użyciu wytworzonego przez KSeF (po uwierzytelnieniu się podatnika lub podmiotu uprawnionego w sposób na jeden z podstawowych sposobów) certyfikatu wystawcy faktury (zob. § 6 ust. 3 projektu). Przez certyfikat ten rozumiany ma być wytworzony przez KSeF certyfikat powiązany z parą kluczy szyfrujących, na którą składa się klucz prywatny i klucz publiczny, przypisany do podatnika lub podmiotu uprawnionego i jego uprawnień, umożliwiający uwierzytelnienie się przy wystawianiu wskazanych faktur (zob. § 2 pkt 1 projektu).

Nowością będzie to, że w przypadku kwalifikowanych pieczęci elektronicznych niezawierających numeru identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika, uwierzytelnienie oraz weryfikacja posiadanych uprawnień będą możliwe również po zgłoszeniu danych unikalnych identyfikujących tę pieczęć, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w zawiadomieniu ZAW-FA.

Faktury uproszczone a KSeF

Faktury uproszczone a KSeF. MF zmienia rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur

Resort finansów przygotował projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, który dostosowuje przepisy do KSeF.  Projekt przewiduje trzy zmiany w treści niektórych szczególnych rodzajów faktur, z których dwie związane są z wprowadzanym obowiązkiem wystawiania faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Dowiedz się na czym polegają zmiany w wystawianiu faktur uproszczonych.

Na podstawie art. 106o ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych uprawniony jest do określania przypadków, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy o VAT. W oparciu o to upoważnienie wydane jest rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur.

Zwolnienie od VAT – jak wystawiać faktury po zmianach

Rozporządzenia określa między innymi zakres danych (węższy od standardowego) dla faktur dokumentujących dostawy towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 ustawy o VAT lub przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT, jak również dla faktur wystawianych przez podatników korzystających z tzw. zwolnienia podmiotowego (zob. § 3 pkt 1 i 3 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur). Do danych tych obecnie numery VAT podatnika ani nabywcy.

Faktury dokumentujące transakcje zwolnienie z VAT a KSeF

W związku z wejściem w życie przepisów określających obowiązek wystawiania faktur przy użyciu KSeF pojawia się jednak potrzeba wskazywania numerów VAT podatnika i nabywcy na wskazanych fakturach.

Rozporządzenie w sprawie ksef

Jak korzystać z KSeF? MF doprecyzował zasady w nowym rozporządzeniu

Resort finansów przygotował nowe rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Wydanie nowego rozporządzenia jest konieczne ze względu na wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur od 1 lipca 2024 r. Projekt zawiera kilka nowości w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia. Poznaj szczegóły.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:

Jak zmieni się katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z KSeF;

Co się zmieni w przepisach określających sposoby uwierzytelniania;

Jak uzyskaćdostępu w KSeF do przesłanych faktur wystawianych w razie awarii KSeF oraz w tzw. trybie offline.

Polecamy też:

Oglądaj szkolenia online:

Awarie, niedostępności systemu i problemy techniczne a KSeF

Faktury zagraniczne a KSeF – wyjaśnienie na przykładach

Krajowy System e-Faktur: Pierwsze kroki w KSeF