Pytanie: Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą założył spółkę z o.o., w której jest największym udziałowcem. Czy te podmioty mogą zawierać transakcje ze sobą?
Opodatkowanie spółek komandytowych rodzi komplikacje związane z rozliczeniami jej wspólników. Dotyczy to m.in. strat wspólników, wynikających z ich dotychczasowego uczestnictwa w spółce komandytowej. Nadanie spółkom komandytowym statusu podatnika powoduje, że przyszłe dochody spółki komandytowej, z którymi straty te mogłyby być rozliczone, nie będą już dalej przypisywane wspólnikom. Sprawdź więcej na ten temat.
Dochodem wspólnika będącego osobą fizyczną z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego będzie kwota zysków z lat ubiegłych przekazana na kapitał zakładowy spółki z o.o. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 updof: „(...) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się (...) dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
Podatnik prowadzący spółkę z o.o., w której posiada 100% udziałów, jest jednocześnie prezesem zarządu spółki. Dla ZUS jest to działalność gospodarcza osoby fizycznej i prezes spółki niebędący jej pracownikiem (bo nie może zatrudnić sam siebie) odprowadza do ZUS co miesiąc składkę zdrowotną (od pozostałych składek jest zwolniony, bo pracuje gdzie indziej na umowę o pracę i zarabia nie mniej niż minimalna krajowa). Dotychczas przedmiotową składkę zdrowotną płacił z rachunku bieżącego firmy i jednocześnie kwotę zapłaconej przelewem składki zdrowotnej oraz opłatę bankową za przesłanie przelewu do ZUS Prezes zwracał gotówką do kasy firmy. Obecnie kwota zapłaconej składki zdrowotnej przelewem z bieżącego rachunku bankowego firmy jest automatycznie przeksięgowywana z rachunku VAT firmy na rachunek bieżący firmy, tak jak płacone składki do ZUS od wypłat pracowników. Czy jest to zgodne z przepisami? Czy jednak Prezes jako jedyny udziałowiec będzie musiał swoją składkę zdrowotną płacić na poczcie albo z prywatnego rachunku bankowego?
W spółce doszło do podniesienia kapitału udziałowego z kapitału zapasowego. Podatek płacą wspólnicy, bo obejmują jednocześnie udziały (jest jeden wspólnik). Kapitał wg KRS wzrósł o 95.000 zł w spółce. Niestety nie ma umowy ani aktu notarialnego na tę czynność. Jaki podatek płaci wspólnik, wg jakiej stawki i w jakiej deklaracji wykazać jego przychód?
Przedsiębiorca będący wspólnikiem spółki cywilnej z udziałem 50% opłaca ZUS w pełnej wysokości. Natomiast drugi wspólnik płaci tylko składkę zdrowotną. Czy składkę na Fundusz Pracy można doliczyć do składki na ubezpieczenia społeczne i wspólną wysokość składki ująć bezpośrednio w PIT-5 za dany miesiąc wspólnikowi, którego składka dotyczy?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip