Pytanie: Czy notę dotyczącą importu usług możemy potraktować jak fakturę, jeżeli spełnia wymogi faktury (na dokumencie pisze nota a nie faktura)? Nota dotyczy usługi wykonanej przez zagranicznego kontrahenta, były to prace na majątku ruchomym. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od kontrahenta z UE (GB) zakupiliśmy certyfikat SSL dla naszego serwisu internetowego. Jak tę usługę potraktować pod kątem VAT? Czy powinniśmy żądać certyfikatu rezydencji? Faktura jest wystawiona z 0% stawką VAT.
Pytanie: Jak zaksięgować dotację otrzymywaną przez moją firmę z NFZ oraz innych jednostek na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Firma, którą rozliczam świadczy usługi rehabilitacyjne oraz sprzedaje sprzęt rehabilitacyjny. Klient zamawia urządzenie, a my je sprowadzamy. W momencie sprzedaży sprzętu klient otrzymuje fakturę na wpłaconą kwotę, która stanowi część wartości tego urządzenia. Pozostałą część wpłaca NFZ na nasze konto. Jeżeli klient nie jest w stanie wpłacić wymaganej kwoty, to występuje (na podstawie faktury pro forma wystawionej przez nas) do ośrodka pomocy rodzinie i ten wpłaca na nasze konto brakującą kwotę. Czy od kwot dotacji powinniśmy odprowadzać VAT? Czyli wystawiać fakturę wewnętrzną, licząc od wartości brutto?
Pytanie: Podatnik, który prowadzi prace remontowo-budowlane, nie opodatkował przychodu z tytułu wykonanych usług w 2005 r., gdyż odbiorca nie chciał uznać kosztorysu tych prac i nie odebrał robót budowlanych. Po skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego zawarto ugodę co do kwoty zapłaty przez odbiorcę za wykonane usługi. Kiedy powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym u podatnika? W 2005 r., czy po ugodzie sądowej?
Pytanie: Wystawiając faktury, stosuję odrębną numerację dla każdego kontrahenta, uzupełniając je o jego nazwę. Czy postępuję prawidłowo? Czy należy prowadzić ewidencję (rejestr) wystawionych faktur dla każdego kontrahenta oddzielnie i co powinna ona zawierać?
Pytanie: Firma zakupiła 30 stycznia 2007 r. długopisy (1.200 sztuk w cenie 1,17 zł/szt. oraz 2.000 sztuk w cenie 52 zł/szt.). Długopisy te posiadają nadruk z logo firmy i będą rozprowadzane na targach w Mołdawii i Kazachstanie. Czy można odliczyć podatek naliczony i czy należy naliczyć podatek należny? - pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Zakupiłem używany sprzęt rolniczy, tj. prasę do belowania i ciągnik rolniczy na rachunki, na których jest EURO, NIP w Niemczech. Na rachunkach jest podana wartość bez podatku. Czy mam wystawić fakturę wewnętrzną, a jeśli tak, to z jaką stawką VAT? - pyta przedsiębiorca ze Skwierzyny.
Pytanie: Kupujemy bilety autobusowe od przewoźników polskich i zagranicznych dla indywidualnych klientów, a następnie odsprzedajemy je, doliczając marżę. Przejazd przebiega na terytorium Polski oraz poza nim. Jaką stawką będzie opodatkowana taka sprzedaż? - pyta księgowa z Grudziądza.
Pytanie: Razem z żoną wydzierżawiamy poza działalnością gospodarczą pawilon handlowy, który stanowi naszą współwłasność małżeńską. Dochody z czynszu opodatkowujemy oddzielnie (żona parter, a ja I piętro). Podatek od powyższej nieruchomości naliczany jest na żonę, natomiast ja zwracam żonie jego połowę. Czy zwracana przeze mnie połowa podatku od nieruchomości stanowi obrót opodatkowany podatkiem od towarów i usług? Jak prawidłowo rozliczyć w tym przypadku podatek od nieruchomości, aby uniknąć płacenia VAT? - pyta przedsiębiorca z Tarnowa.
Pytanie: W marcu otrzymałam fakturę VAT za prenumeratę gazety. Jest to faktura wystawiona 19 lutego 2007 r. Prenumerata dotyczy okresu od stycznia 2007 r. do czerwca 2007 r. Jak prawidłowo powinno wyglądać księgowanie w firmie, która prowadzi pełne księgi i konta zespołu „4”? - pyta księgowa z Rzeszowa.
Pytanie: Czy zgodnie z nowymi przepisami podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów powinni księgować faktury za telefon, energię elektryczną, wywóz nieczystości z datą ich otrzymania, czy datą wystawienia faktury, czy może z datą płatności? Problem też pojawił się w sytuacji, kiedy fakturę otrzymano 4 stycznia 2007 r. - data wystawienia była 30 grudnia 2006 r., a termin płatności 15 stycznia 2007 r. Faktura za abonament telefoniczny dotyczyła stycznia 2007 r., a rozmowy były za grudzień 2006 r. To samo pytanie dotyczy ewidencji VAT - z jaką datą ująć w ewidencji? - pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) zawarła w 2005 r. umowę z inwestorem na wykonanie inwestycji, tj. lokalu usługowego. Zgodnie z umową spółka wpłacała dla inwestora zaliczki. Obecnie inwestor dokonał protokołu zdawczo-odbiorczego tego lokalu w celu dokonania przez spółkę prac wykończeniowych. Na dzień dzisiejszy spółka nie jest jeszcze właścicielem lokalu, brak aktu notarialnego (akt notarialny zostanie sporządzony po dokonaniu prac wykończeniowych). Czy ponosząc wydatki na prace wykończeniowe bez tytułu własności, a tylko na podstawie umowy i protokołu zdawczo-odbiorczego, możemy odliczać VAT od poniesionych wydatków? - pyta księgowa z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip