Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1897). Ich celem jest ujednolicenie procedury wpisu do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych i monitorowanie procesu kształcenia poprzez przekazanie prowadzenia wspomnianego rejestru wyłącznie Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych (zmieniony art. 76-77).
Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1897). Ich celem jest zapewnienie pielęgniarkom i położnym odpowiednich warunków do dalszego kształcenia i rozwoju.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą – prywatne laboratorium analiz medycznych (PKD 86.90.E). Nie zatrudnia żadnych lekarzy. Czy w związku z takim rodzajem działalności w obecnym stanie prawnym powstanie u niego obowiązek ewidencji obrotu za pomocą kasy fiskalnej od 1 marca 2015 r.? W poprzednim roku nie przekroczył obrotu w wysokości 20.000 zł na rzecz osób fizycznych i obecnie też nie.
Koszty abonamentu dotyczące medycyny pracy i profilaktyki zdrowotnej nie generują po stronie zatrudnionych przychodu podlegającego PIT – wyjaśnił organ podatkowy W jakich sytuacjach usługi medyczne będą stanowiły dla zatrudnionych przychód podlegający PIT? Wyjaśnia adwokat Dominika Kupisz, kierująca praktyką podatkową w kancelarii Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak.
W interpretacji indywidualnej (nr IPTPB1/415-434/14-2/MD) dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił, że na podstawie art. 229 § 6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 1502) wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.
Wartość tego rodzaju świadczeń otrzymanych przez pracownika od pracodawcy nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. Natomiast wszelkie inne niż wymienione koszty opieki medycznej, ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników, stanowią przychód ze stosunku pracy.
Pytanie do eksperta: W jakich sytuacjach usługi medyczne będą stanowiły dla zatrudnionych przychód podlegający PIT?
Dominika Kupiszadwokat, kieruje praktyką podatkową w kancelarii Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak
Warsztaty dietetyczne, psychologiczne, a także zajęcia jogi, po spełnieniu określonych warunków, będą zwolnione z VAT. Poznaj najnowsze stanowisko organów podatkowych dotyczące opodatkowania usług medycznych.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT od podatku są zwolnione usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na rozbieżności interpretacyjne w sprawie stosowania zwolnień podatkowych dla usług z zakresu opieki medycznej. Wątpliwości ma wyjaśnić resort finansów.
Ustawa o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przewidują stosowanie zwolnień dla usług z zakresu opieki medycznej.
Rzecznik Praw Obywatelskich analizował interpretacje indywidualne Dyrektorów Izb Skarbowych dotyczące przepisu ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje takie zwolnienie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip