Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Oznacza to, że umowa o dzieło jest zawsze umową odpłatną. W konsekwencji stanowi ona tytuł do opodatkowania, zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Sprawdź, w jaki sposób rozliczać umowę o dzieło z urzędem skarbowym. Pobierz kalkulator umowy o dzieło i sprawdź komentarze ekspertów Portalu FK do pytań Czytelników.
Zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się m. in. przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło, uzyskiwane od:
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.
Co jest dochodem z umowy o dzieło
Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody (z pewnymi wyłączeniami szczegółowo określonymi w tej ustawie). Dochodem z umowy o dzieło – podobnie jak z innych źródeł – jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 9 ust. 2 ustawy o PIT).
A zatem, aby ustalić podlegający opodatkowaniu dochód uzyskany przez wykonawcę umowy o dzieło, należy od otrzymanego przychodu (wynagrodzenia) odjąć koszty jego uzyskania.
Z artykułu dowiesz się:
Pobierz praktyczne narzędzie:
Kalkulator wynagrodzenia z umowy o dzieło
Przeczytaj także:
Ubezpieczenia społeczne osób wykonujących umowę zlecenia lub umowę o dzieło
Poznaj informację ZUS na temat umów o dzieło zgłaszanych na formularzu RUD
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.