15 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie dotyczącej zgodności przepisów polskiej ustawy VAT w zakresie tzw. ulgi na złe długi z regulacjami unijnymi (C-335/19). Poznaj skutki tego wyroku i sprawdź komentarz ekspertów.
Trwają pracę nad specjalnymi rozwiązaniami podatkowymi, które mają przyczynić się do zwiększenia automatyzacji polskiej gospodarki. Przewidują one wprowadzenie nowej tzw. ulgi na roboty, która ma zacząć funkcjonować już w 2021 roku.
Rząd pracuje nad specjalnymi rozwiązaniami podatkowymi, które mają przyczynić się do zwiększenia automatyzacji polskiej gospodarki. Przewidują one wprowadzenie nowej tzw. ulgi na roboty, która ma zacząć funkcjonować już w 2021 roku.
W ramach pakietu świadczeń dla przedsiębiorców w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii koronawirusa dostępna jest jednorazowa pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby ją uzyskać, i kiedy może być umorzona.
Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym się z tego podatku za okresy miesięczne. Świadczy usługi fryzjerskie. Oznacza to, że obowiązek stosowania kasy fiskalnej online powstanie u niego dopiero od 1 stycznia 2021 r. Podatnik jednak nabył wcześniej takie urządzenie i zaczął za jego pomocą ewidencjonować sprzedaż w prowadzonym przez siebie salonie fryzjerskim już w styczniu 2020 roku. Czy ma prawo już w 2020 roku skorzystać z ulgi na zakup kasy?
Pojawiła się z jedna z pierwszych decyzji o objęciu spółki z sektora produkcji oprogramowania preferencyjną stawką podatkową w wymiarze 5% tzw. IP BOX, która zaczęła obowiązywać wraz z 1 stycznia 2020 roku.
Od 2020 r. podatnicy mogą skorzystać z tzw. ulgi na złe długi również w podatkach dochodowych. To efekt wprowadzenia do przepisów o podatku dochodowym rozwiązań na wzór tych, które od dłuższego czasu funkcjonują na gruncie ustawy o VAT. Nowe regulacje wpłyną nie tylko na sytuację wierzycieli, ale również na rozliczenia zalegających z płatnościami dłużników.
Od maja obowiązują nowe regulacje w zakresie ulgi na zakup kas. Wprowadzają one dwa ważne ograniczenia. Poznaj je.
Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą chce skorzystać w zakresie opłacania składek ZUS z ulgi na start. Gdy Twój klient również będzie chciał podjąć taką decyzję, powinieneś uświadomić mu również negatywne konsekwencje skorzystania z tej ulgi oraz zaprezentować alternatywy ich ominięcia.
Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kas online. Kogo obejmą nowe przepisy, kiedy wejdą w życie i najważniejsze pytanie, czy podatnicy będą mieli prawo do ulgi na zakup kas fiskalnych? Sprawdźmy.
Z początkiem 2018 roku zaczynają obowiązywać nowe regulacje, które wprowadzają m.in. nowe, korzystniejsze dla przedsiębiorców zasady rozliczania nakładów na prace rozwojowe i badawcze. Dotyczą one także tzw. ulgi B+R.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip