28 lutego 2023 r. wygasną wszystkie deklaracje rezygnacji z oszczędzania w PPK. Do tego terminu pracodawca ma obowiązek poinformowania pracowników, którzy złożyli deklarację o rezygnacji, o autozapisie. Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, związane z autozapisem i obowiązkiem informacyjnym pracodawcy.
Masz 18-55 lat i nie uczestniczysz w Pracowniczych Planach Kapitałowych? Nie przegap tego terminu. Do końca lutego br. Twój pracodawca powinien poinformować Cię o ponownym autozapisie do programu. Oznacza to, że od 1 marca – o ile nie złożysz deklaracji rezygnacji – pracodawca musi dopłacać Ci co miesiąc co najmniej 1,5% wynagrodzenia.
16 grudnia br. nastąpiło połączenie subfunduszy wydzielonych w ramach dwóch funduszy zdefiniowanej daty zarządzanych przez PFR TFI i działających w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce. Uczestnicy BPS Emerytura PPK Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego z dniem połączenia stali się uczestnikami PFR PPK Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego.
Mitem jest, że od wypłaty środków w PPK płaci się podatek dochodowy według skali podatkowej. Obowiązuje natomiast tzw. podatek od zysków kapitałowych. Nie trzeba płacić tej daniny od składki własnej, pracodawcy i dopłat państwa.
Instytucję finansową, zarządzającą rachunkami PPK, wybiera pracodawca w porozumieniu z pracownikami. Uczestnik PPK nie może zmienić instytucji finansowej, zarządzającej PPK u jego pracodawcy. Istnieją jednak rozwiązania pozwalające mu na decydowanie o tym, jak są inwestowane jego środki.
Środki, zgromadzone w PPK, to prywatne pieniądze uczestników, z których mogą skorzystać w każdej chwili. Warto wiedzieć, że wypłata środków nie oznacza rezygnacji z dalszego oszczędzania, a rezygnacja nie wiąże się z wypłatą pieniędzy.
Podmioty zatrudniające, które nie podpisały jeszcze umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym (PPK), na swój profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą otrzymać z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) wezwania do zawarcia takiej umowy.
Każdy pracownik, oszczędzający w PPK, ma założony prywatny, imienny rachunek w instytucji finansowej, wybranej przez jego pracodawcę. Jak sprawdzić, ile oszczędności mamy na rachunku PPK?
Polski Fundusz Rozwoju ma wynikający z przepisów obowiązek sprawdzenia, czy wszystkie podmioty zobowiązane do utworzenia PPK dopełniły tego obowiązku. Pracodawcy, którzy nie zawarli umowy o zarządzanie PPK, otrzymają wezwania do wyjaśnienia tej sytuacji.
Oszczędności uczestnika PPK są jego prywatną własnością. W przeciwieństwie do wielu programów emerytalnych, w PPK można skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy w dowolnym momencie.
W tym roku mija 20 lat od momentu wprowadzenia podatku od dochodów kapitałowych, zwanego od nazwiska ówczesnego ministra finansów podatkiem Belki. Sprawdź, czym dokładnie jest ten podatek i jaki związek ma z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK).
W uproszczeniu można powiedzieć, że w PPK mogą oszczędzać pracownicy, podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj umowy. Nie jest również wymagana wyraźna zgoda pracownika na to, aby został uczestnikiem programu.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował informacje dotyczące wartości aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty w II kwartale 2022 r. Dane opracowywane są na podstawie sprawozdań kwartalnych, przekazywanych przez instytucje finansowe zarządzające PPK.
Dla każdego pracownika oszczędzającego w PPK wybrana przez jego pracodawcę instytucja finansowa otwiera prywatny imienny rachunek, na którym są gromadzone jego oszczędności. Od jakiegoś czasu pracownicy coraz częściej poszukują informacji o możliwości zalogowania się i sprawdzenia stanu rachunku. Sprawdź jak to zrobić.
Rozpoczęcie przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności z programu, po osiągnięciu 60. roku życia, oznacza, że nie mogą być za niego dokonywane wpłaty do PPK. Od 21 listopada br. PFR poinformuje o tym – za pośrednictwem instytucji finansowych prowadzących rachunki takiego uczestnika – wszystkich pracodawców.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip