Pytanie: Prowadzę sprzedaż przez aukcyjny portal internetowy oraz sprzedaż bezpośrednią. Ze względu na wielkość obrotu zakupiłem kasę rejestrującą i od marca 2008 r. rejestruję obroty za pośrednictwem kasy. Zapłata wpływa na konto bankowe jeszcze przed wysyłką towaru (przedpłata), w przypadku pobrania - po wysyłce towaru. Paragon fiskalny dołączam do każdej wysyłki. Dane wynikające z dobowych raportów nie są adekwatne do otrzymanej zapłaty. W dobowym raporcie kasowym są również kwoty pochodzące ze sprzedaży gotówkowej. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT? Podobny problem mam z ewidencją dla potrzeb podatku dochodowego. Wpływ należności na konto bankowe nie pokrywa się z datą ewidencji w kasie fiskalnej, gdyż następuje ona następnego dnia po wpłynięciu na konto bankowe, a wysyłka towaru następuje po 2 dniach. Jak prowadzić prawidłowo tę ewidencję?
Pytanie: Czy można zaksięgować fakturę pro forma jako dokument handlowy na potwierdzenie dokonania zapłaty na zaliczkę za towar, biorąc pod uwagę art. 20 ust. 4 ustawy o rachunkowości?
Pytanie: Zakupiłem używany sprzęt rolniczy, tj. prasę do belowania i ciągnik rolniczy na rachunki, na których jest EURO, NIP w Niemczech. Na rachunkach jest podana wartość bez podatku. Czy mam wystawić fakturę wewnętrzną, a jeśli tak, to z jaką stawką VAT? - pyta przedsiębiorca ze Skwierzyny.
Pytanie: W mojej spółce rozliczamy różnice kursowe na podstawie PDOF. Zakupiliśmy towar od dostawcy z UE/WNT. Faktura została wystawiona 10 stycznia 2007 r. w euro, a otrzymaliśmy ją 15 stycznia 2007 r. Czy prawidłowo do przeliczenia zobowiązania w walucie na złote będzie zastosowanie kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, czyli 9 stycznia 2007 r.?
Pytanie: Jak się ujmuje w PKPiR towary z importu? Proszę o wyliczenia na przykładzie z cłem, akcyzą i VAT. Jak obliczyć w tym wypadku cenę zakupu? – pyta przedsiębiorca z Gdyni.
Pytanie: Firma zajmuje się obsługą samochodów naszych klientów. Klient, który oddaje Nam samochód do naprawy, dostaje od nas samochód zastępczy. My wynajmujemy samochód dla klienta od firmy zewnętrznej i otrzymujemy na to fakturę. Koszty tego samochodu doliczamy do faktury za całość usługi dla klienta. Czy możemy w kosztach uwzględnić całość kwoty za najem? Czy musimy też prowadzić kilometrówkę do tego samochodu - a właściwie nie my, a klient? Czy możemy odliczać całość VAT od najmu tego samochodu, czy tylko 60% (jest to samochód osobowy)?- pyta księgowa z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip