Zmiany wprowadza ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2024 r., poz. 1871). Związane są one z wprowadzeniem uzupełniających urlopów dla rodziców dzieci będących wcześniakami i wymagających hospitalizacji po urodzeniu.
Zmiany wprowadza ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - "Aktywny rodzic". Ich istota – na gruncie komentowanego aktu prawnego – sprowadza się do dostosowania przepisów ustawy do rozwiązań przyjętych w programie „Aktywny rodzic”.
Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r., poz. 323 i wszedł w żcie 7 marca 2024 roku.
Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. z 2023 r., poz. 1429, ze zm.). Celem wprowadzonych zmian jest m.in. umożliwienie podejmowania aktywności zawodowej przez opiekunów osób niepełnosprawnych uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Dotychczas zatrudnienie lub inna praca zarobkowa opiekuna takiej osoby oznaczała brak prawa do wymienionych świadczeń.
Znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych została już podpisana przez Prezydenta. Wprowadzone w noweli przepisy modyfikują reguły określające podstawy otrzymywania zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku: z tytułu urodzenia dziecka, z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, z tytułu samotnego wychowywania dziecka, z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego oraz z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Dowiedz się więcej na ten temat.
Dodatku socjalnego otrzymanego z zagranicy, który jest świadczeniem będącym odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych nie trzeba wykazywać w rocznym PIT.
Wolne od podatku dochodowego są świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.
Od dnia 8 września 2012 r. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz. U. poz. 959). Rozporządzenie przewiduje wzrost progów dochodowych oraz świadczeń rodzinnych od 1 listopada 2012 r.
Dnia 1 kwietnia 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 9 maja 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne. Jaka pomoc przysługuje rodzicom dziecka lub opiekunowi faktycznemu?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip