Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekonuje, że za chorobę pracownika obecnie „karany” jest i pracownik, i pracodawca. Pracownik jest karany tym, że otrzymuje niższe wynagrodzenie, z kolei pracodawca tym, że musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego. Dlatego też resort pracy chce przenieść na ZUS obowiązek finansowania w całości świadczenia chorobowego z równoczesnym podwyższeniem go do 90 lub 100% (obecnie jest to 80%).
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie internetowej informacje, w jaki sposób należy dokumentować przebywanie osób na kwarantannie lub izolacji, w celu wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Ma to szczególne znaczenie dla osób poddanych takim ograniczeniom w związku z COVID-19 oraz dla ich pracodawców.
Podstawa wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących osobom, o których mowa art. 31zy13 ustawy antykryzysowej, za okres przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, podlega ponownemu przeliczeniu, jeżeli świadczenie wypłacone na podstawie dotychczasowych regulacji okaże się niższe niż świadczenie ustalone zgodnie z nowymi rozwiązaniami. Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń następuje na wniosek świadczeniobiorcy (zatrudnionego).
Elektroniczna forma zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, nowy sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a także rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego. Takie m.in. zmiany wprowadza podpisana 7 lipca 2015 r. przez Prezydenta ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.
Prawie 50 mln zł wstrzymanych świadczeń chorobowych w I kwartale 2014 roku.
Za czas niezdolności pracownika wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia do 14 dni, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia. Taka konstrukcja przepisów powoduje nadużycia ze strony pracowników – jednak w odpowiedzi na interpelację nr 18789 resort pracy podkreśla, że nie planuje zmiany regulacji w tym zakresie.
Od 1 lutego 2009 r. nastąpiła redukcja kosztów po stronie pracodawców w związku ze zmniejszeniem liczby dni choroby, za które pracodawca płaci wynagrodzenie za czas choroby w przypadku pracowników w wieku 50 i więcej lat. Dalsze zmniejszenie liczby dni nie jest możliwe ze względu na sytuację finansową FUS.
Od nowego roku zostaną wprowadzone znaczne ułatwienia w zakresie dokumentowania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Wszystko za sprawą ustawy z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, podpisanej w dniu 27 sierpnia 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jakie to ułatwienia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip