Kronika prawna
Trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Najważniejszą zmianą przewidzianą projektem jest przedłużenie stosowania podwyższonych stawek VAT do końca przyszłego roku.
Określając właściwą stawkę VAT dla sprzedaży posiłków, należy odwołać się do klasyfikacji statystycznych. Gotowe posiłki i dania (PKWiU 10.85), do których stosuje się 5% stawkę VAT, to te nieprzeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, np. zamrożone lub pakowane próżniowo.
Minister finansów wskazał warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby można było obniżyć stawki podatku od towarów i usług.
Do końca 2016 roku będę obowiązywały aktualne stawki VAT, a mechanizm warunkowych podwyżek stawek VAT w przypadku relacji długu publicznego do PKB ponad 55% zostanie usunięty – tak zakłada podpisana wczoraj przez prezydenta ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Podczas wczorajszego posiedzenia Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. A to oznacza, że w ciągu najbliższych dwóch lat stawki VAT zostają na obecnym poziomie.
Po ostatnim posiedzeniu Sejmu wiadomo już, że obecna 23% i 8% stawka VAT będzie obowiązywała jeszcze przez kolejne 3 lata.
Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu opozycja domagała się odrzucenia rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Nowe przepisy jeszcze do końca 2016 roku pozostawiają stawki VAT na niezmienionym poziomie.
W piątek Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu zakładającego utrzymanie 23% i 8% stawki VAT do 31 grudnia 2016 roku.
Minister finansów wystąpił do prezesa NSA o przyśpieszenie rozpatrzenia zagadnienia prawnego dotyczącego opodatkowania montażu szaf wnękowych. Już 31 stycznia 2013 r. zostało ono przekazane do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów NSA, jednak do te pory nie został wyznaczony termin posiedzenia.
Montaż trwałej zabudowy meblowej jest - zdaniem resortu finansów - czynnością związaną z zaopatrywaniem mieszkania w wyposażenie, niebędące jego elementem konstrukcyjnym lub częściami składowymi. Podobnego zdania jest również Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który w wyroku z 1 grudnia 2010 r. (sygn. akt I FSK 2067/09) stwierdził, że towary takie jak meble np. szafy typu „Komandor” czy sprzęt AGD są ruchomościami mogącymi być przedmiotem odrębnego obrotu. W konsekwencji sam fakt wyposażenia nimi budynku (lokalu) mieszkalnego nie może decydować o staniu się jego częściami składowymi. Aby tak się stało, powinny one być na trwałe połączone z budynkiem i to w taki sposób, że nie można byłoby ich odłączyć bez ich uszkodzenia lub istotnej zmiany.
Podstawowa stawka VAT ma szansę wrócić do poziomu 22% - podkreślił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski udzielając wyjaśnień na pytania i wątpliwości posłów zgłoszone podczas drugiego czytania projektu ustawy nowelizującej ustawę o VAT. Minister dodał, że trwają prace nad nową derogacją, która od 2014 r. odzwierciedlałaby przeciętny sposób wykorzystania samochodu osobowego w polskich przedsiębiorstwach.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip