Zastanawiasz się, czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to optymalna forma prowadzenia działalności gospodarczej? W tekście przeanalizowaliśmy, jak spółka z o.o. w 2025 roku pozwala zminimalizować ryzyko odpowiedzialności majątkowej, obniżyć obciążenia podatkowe i uprościć zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Sprawdź, jak możesz wykorzystać jej zalety w praktyce!
Dominacja jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w Polsce w 2023 roku funkcjonowało 1 998 736jednoosobowych działalności gospodarczych. Stanowiły one 86,8% wszystkich przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce.
Z przytoczonych danych wynika, że przedsiębiorcy w Polsce, unikają rejestrowania podmiotów w innych formach organizacyjno-prawnych. Może to być podyktowane lękiem, przed zbyt skomplikowanymi strukturami. Jednak ten lęk może odzwierciedlać, mylne, przeświadczenie o trudnościach związanych z prowadzeniem spółek, w szczególności spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Podczas gdy zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, za pośrednictwem Internetu, jest niemal równie proste, jak założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Zarządzanie ryzykiem przy pomocy spółki z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi odpowiedź, na wszystkie ryzyka, na jakie wystawiona będzie osoba, która założy działalność gospodarczą. Największe ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, w każdej formie, poza spółkami kapitałowymi, to odpowiedzialność za zobowiązania całym majątkiem, teraźniejszym i przyszłym.
Przeczytaj tekst i przekonaj się, czy spółka z o.o. to odpowiedni wybór dla Twoich klientów.
Polecamy też:
Wymiana udziałów ze spółką kapitałową w organizacji – MF wydał interpretację ogólną
Śmierć wspólnika w spółce z o.o. – co ze składką zdrowotną i umową o pracę drugiego wspólnika
Sprawdź, jak rozliczyć nieopłacone należności zagraniczne w spółce z o.o.
W związku z niekorzystnymi zmianami wprowadzonymi Polskim Ładem przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby im złagodzić skutki tym zmian, głownie w sferze ubezpieczeń społecznych. Jednym z nich jest stosowanie w relacjach między spółkami z o, o. a ich udziałowcami art. 176 Kodeksu spółek handlowych. Tego rodzaju działania optymalizacyjne nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe wspomnianych podmiotów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Wynagrodzenie za świadczenia dla spółki na podstawie art. 176 k.s.h. – co na to ZUS
Sprzedaż samochodu do spółki z o.o. przez wspólnika – faktura czy umowa sprzedaży
Przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę z o.o. – składki i formularze ZUS
W jaki sposób przenieść środki trwałe z działalności gospodarczej do spółki z o.o.
W związku z rosnącymi obciążeniami dla biznesu, wiele firm poszukuje różnego rodzaju rozwiązań optymalizacyjnych, w tym także w obszarze składek ZUS. Dotyczy to również spółek z o.o., które korzystają w tym zakresie z możliwości, jakie daje im art. 176 Kodeksu spółek handlowych. Sprawdź, jak do tych praktyk odnosi się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Sprzedaż samochodu do spółki z o.o. przez wspólnika – faktura czy umowa sprzedaży
Przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę z o.o. – składki i formularze ZUS
W jaki sposób przenieść środki trwałe z działalności gospodarczej do spółki z o.o.
Opublikowano już ustawę z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa nowelizująca wprowadza wiele istotnych zmian i nowości w zakresie transgranicznych oraz krajowych procesów reorganizacyjnych spółek. Nowelizacja jest kolejnym etapem implementacji tzw. pakietu prawa spółek w celu pogłębienia integracji w ramach jednolitego rynku unijnego. Nowe przepisy obowiązują od 15 września 2023 r. Poznaj szczegóły.
Głównym celem nowelizacji jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Dodatkowo, ustawa nowelizująca stanowi częściową implementację przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1151 z 20 czerwca 2019 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek, w zakresie wymiany informacji o zakazie pełnienia funkcji członka zarządu lub funkcji kierowniczych w ramach systemu integracji rejestrów handlowych państw członkowskich.
Nowelizacja KSH 2023: Najważniejsze rozwiązania w zakresie transformacji spółek
W związku z implementacją przepisów w zakresie nowych rodzajów operacji transgranicznych spółek, nowelizacja ksh z 16 sierpnia br. wprowadza zmiany w zakresie rodzajów transformacji spółek.
Nowe rozwiązania dotyczą przede wszystkim:
- zdolności spółki do łączenia się, podziału, przekształcenia,
- rodzajów operacji transgranicznych i krajowych, tj. połączeń, podziałów i przekształceń,
- norm kolizyjnych w przypadku operacji transgranicznych,
- planu operacji transgranicznej oraz sprawozdania zarządu spółki zawierającego uzasadnienie operacji transgranicznej,
- zasad ochrony wierzycieli, wspólników i pracowników spółki podlegającej operacji połączenia, podziału lub przekształcenia,
- krajowej kontroli legalności operacji transgranicznej,
- kontroli w państwie członkowskim właściwym dla spółki powstałej w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału transgranicznego,
- zasad podziału składników majątku spółki dzielonej nieprzypisanych w planie podziału transgranicznego,
- zasady odpowiedzialności biegłego w przypadku przekształcenia transgranicznego,
- zakazu unieważniania operacji transgranicznych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Czytaj też:
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych już we wrześniu
Zmiana przepisów w zakresie płatności gotówkowych przesądzona
Po przeczytani tekstu dowiesz się:
Czytaj też:
Jakie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne musi płacić spółka z o.o.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.