Na webinarium zostały omówione najważniejsze zmiany dotyczące rozliczania firmowych aut. Ekspert wyjaśnił też m.in. jakie konsekwencje podatkowe ma sprzedaż używanego w działalności samochodu, a także jak rozliczyć odpłatne korzystanie pracownika z auta do celów prywatnych. Ponadto prowadzący webinar przeanalizował inne problemy związane z rozliczaniem firmowych samochodów i wskazał na przykładach, jak sobie z nimi poradzić.
Po obejrzeniu szkolenia dowiesz się:
Upewnisz się:
W dniu dzisiejszym, już o 13:00 rozpocznie się szkolenie online „Samochód w firmie - bezbłędne rozliczenia podatkowe po zmianie przepisów, aktualne stanowisko organów podatkowych oraz ważne wyroki sądów”
Wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego na potrzeby prowadzonego biznesu przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie są one ograniczone limitem wynikającym z pomnożenia liczby kilometrów przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr – wyjaśnił minister finansów.
Podatnik może korzystać w prowadzonej działalności zarówno z aut będących środkiem trwałym firmy, jak i takich, które nie stanowią składnika majątku jego przedsiębiorstwa. Sposób rozliczenia kosztów związanych z zakupem oraz eksploatacją pojazdów w dużym stopniu zależą od tego, do której z tych grup auto zostanie zakwalifikowane. Z poniższego tekstu dowiemy się m.in.:
Jednym z zasadniczych warunków dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego stanowiącego środek trwały w firmie jest wykorzystywanie go wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą – takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 lutego 2013 r. (nr ITPB1/415-1261/12/WM).
Wyjazd na wakacje właściciela firmy może zainteresować organy skarbowe, jeżeli do celów prywatnych korzysta on z samochodu będącego środkiem trwałym w firmie. Konsekwencje użytkowanie takiego pojazdu w celach prywatnych mogą być bardzo poważne.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip