Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej często wiąże się z koniecznością kupna samochodu firmowego. Spotkania z kontrahentami, udział w targach oraz realizacja codziennych obowiązków służbowych sprawia, że większość przedsiębiorców nie wyobraża sobie życia zawodowego bez pojazdu. Jest to doskonała inwestycja, która znacznie podnosi efektywność codziennej pracy.
Samochód osobowy może stanowić tzw. środek trwały. Ustawa o podatku dochodowym nie podaje wprost definicji tego pojęcia, ale wskazuje listę składników majątku, które przy spełnieniu opisanych kryteriów mogą zostać uznane za środek trwały. W ustawie o rachunkowości mówi się, że za środki trwałe uznaje się rzeczowe aktywa trwałe, których przewidywany ekonomiczny okres użyteczności jest dłuższy niż rok.
Pandemia spowodowała, że wiele firm zmuszonych jest zamknąć prowadzony biznes. Jakie obowiązki ma podatnik, który likwiduje działalność gospodarczą a posiada firmowe samochody osobowe? Sprawdźmy.
Przedsiębiorcy wykorzystują do prowadzenia działalności gospodarczej samochody osobowe, niejednokrotnie pozyskane do zasobów firmy ze środków zewnętrznych, na mocy umowy leasingu. Ale specyfika posiadania i wykorzystywania auta powoduje, że czasem trudno nie użyć go również do innych celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością. Wówczas powstają ograniczenia w podatkowym rozliczaniu kosztów jego eksploatacji.
W dniu 9 kwietnia 2020 r. minister finansów wydał długo oczekiwane (od uchwalenia zmian PIT i CIT, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r.) objaśnienia podatkowe dotyczące rozliczania samochodów. Są one ważne, gdyż tego rodzaju objaśnienia dają podatnikom ochronę analogiczną do wiążących interpretacji podatkowych. Z drugiej strony zawierają zaskakującą czasami interpretację przepisów, której nie można pominąć, jako że będą się nią kierowały organy fiskusa (nawet jeżeli nie do końca z przepisami jest zgodna).
Rozliczanie samochodów w firmie wciąż budzi wiele praktycznych wątpliwości. Przede wszystkim od strony kosztowej. Sprawdź, z jakimi problemami spotykają się księgowi w swojej codziennej pracy.
Przeczytaj, jak odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup opon zimowych do używanego w firmie samochodu
Wraz z nadejściem zimy wielu przedsiębiorców nabywa nowe sezonowe opony do używanych przez siebie pojazdów. Trzeba wówczas pamiętać o ustawowych ograniczeniach dotyczących odliczania VAT od tego rodzaju zakupów.
Tematyka samochodów w podatkach PIT, CIT, VAT od wielu lat budzi kontrowersje. Wynika to m. in. z licznych zmian w prawie podatkowym oraz rozbieżnego orzecznictwa sądowo administracyjnego. Na webinarium ekspert przybliży omawianą tematykę oraz wskaże najbardziej popularne wątpliwości i ryzyka podatkowe.
Podczas szkolenia online ekspert wyjaśnia m.in.::
- kiedy masz prawo do odliczenia podatku VAT w związku z eksploatacją i nabyciem samochodu,
- czy „parkowanie pod domem” pozbawi 100% odliczenia VAT,
- czy ryczałtowy przychód dla pracownika obejmuje paliwo,
- jak użytkowanie samochodu na cele prywatne pracowników, wpływa na koszty podatkowe pracodawcy.
Podczas szkolenia poznasz odpowiedzi na bieżące pytania uczestników.
Szkolenie prowadzi:
Samir Kayyali - doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym, szkoleniowiec. Ekspert prowadzi własną praktykę podatkową.
Wstęp:
Tematyka samochodów w podatkach PIT, CIT, VAT od wielu lat budzi kontrowersje. Wynika to m. in. z licznych zmian w prawie podatkowym oraz rozbieżnego orzecznictwa sądowo administracyjnego. Na Warsztacie Online ekspert przybliży omawianą tematykę oraz wskaże najbardziej popularne wątpliwości i ryzyka podatkowe.
Rozliczenia dotyczące wykorzystania samochodów w firmach nadal sprawia najwięcej trudności. Jest to też najczęściej kontrolowany obszar działalności firmy.
Po obejrzeniu szkolenia dowiesz się:
Upewnisz się:
1. Samochód w firmie – prawidłowe rozliczenia podatkowe - wstęp
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip