Pracownicy zatrudnieni u podatnika używają prywatnych samochodów do celów służbowych. Czy wypłacane pracownikom kwoty tytułem zwrotu kosztów poniesionych przez pracowników, w związku z użyciem prywatnego samochodu w jazdach lokalnych do wykonywania zadań służbowych powodują powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT?
Minister finansów 11 września 2020 r. wydał interpretację ogólną w sprawie zryczałtowanego przychodu pracownika związanego z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych.
Zmiany dotyczące rozliczania wydatków związanych z wykorzystywaniem samochodów osobowych w prowadzonych biznesach obowiązują od początku 2019 roku. Ministerstwo Finansów dopiero teraz wydało objaśnienia podatkowe w zakresie ich stosowania.
Jak wiadomo przepisy dotyczące wykorzystywania samochodów osobowych w prowadzonych działalnościach gospodarczych obowiązują już ponad półtora roku. Jednak dopiero teraz Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe w zakresie ich stosowania. Czy podatnicy będą musieli się na nowo dostosować do obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku przepisów dotyczących samochód osobowych?
Mimo że podatnicy od półtora roku stosują przepisy dotyczące wykorzystywania samochodów osobowych w prowadzonych działalnościach gospodarczych, dopiero teraz Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe w zakresie ich stosowania. Czy podatnicy będą musieli się na nowo dostosować do obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku przepisów dotyczących samochód osobowych?
Jakie są obowiązki płatnika w przypadku korzystania przez pracownika z samochodu służbowego w celu dojazdów z miejsca garażowania do miejsca wykonywania obowiązków służbowych? Poznaj stanowisko dyrektora KIS.
Ograniczenie rozliczania najpierw VAT, a od prawie roku również kosztów używania samochodu służbowego do celów prywatnych, nie jest proste w praktycznych stosowaniu. Ilość interpretacji w tym przedmiocie jest więc znaczna. Niektórzy eksperci wskazują ostatnio, że coraz częściej pojawiają są również stanowiska korzystne dla podatników. Czy na pewno tak jest?
Zdarza się, że przedsiębiorca wykorzystuje w prowadzonej działalności więcej niż jedno auto. Jakie są wtedy skutki w VAT? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio organ podatkowy. Sprawdźmy jego stanowisko.
Kwestie podatkowe dotyczące służbowych aut w praktyce wciąż sprawiają sporo kłopotów. Zebraliśmy kilka przypadków dotyczących firmowych samochodów wraz z praktycznym wyjaśnieniem ekspertów, aby bez kłopotów prowadzić rozliczenia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip